To ale čerpadlářka netušila a pořádně se vyděsila. Vzápětí ale projevila notnou dávku odvahy. Když ji útočník drsně vyzval k vydání hotovosti, zavřela mu před nosem okénko. Překvapený lupič utekl. Kriminalisté ho nyní dopadli. Soud jej poslal do vazby.

Cigarety, prosím

Vše začalo ve chvíli, kdy k prodejnímu okénku přišel mladý muž, který si chtěl koupit cigarety. Když mu je čerpadlářka podávala, zahlédla v jeho ruce věc připomínající zbraň. Zákazník jí přikázal, aby mu vydala veškerou hotovost. „Žena zareagovala zavřením okénka a neznámý muž se dal na útěk,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Obsluha vzápětí přivolala ochránce zákona. „Na místo se rozjelo několik policejních hlídek, psovod se služebním psem a kriminalistický technik. Pátrali v okolí, ale pachatel stačil utéct,“ dodala Michalíková.

Snímek z loupežného přepadení prodejny v luxusními hodinkami Hublot v Praze 15. ledna 2022.
Přepadení klenotnictví v Praze nápadně připomíná ostravský zločin. Objasněn není

Kriminalistům příliš nepomohly ani záběry z kamerového systému. Ke slovu tak přišla pověstná mravenčí práce, zajišťování důkazů, vyhodnocování kamerových záběrů ze širokého okolí a podobně. Nakonec se policisté dostali až ke dvacetiletému mladíkovi. V minulosti byl již jednou trestán. Je obviněn z loupeže. Jak se při výslechu ukázalo, v ruce místo skutečné pistole držel zapalovač připomínající zbraň. Hrozí mu dva až deset let vězení. Soud vyhověl návrhu na uvalení vazby.

V posledních letech přepadení čerpacích stanic výrazně ubylo, v současné době jde spíše o výjimečné případy. Větší sérii zaznamenali moravskoslezští policisté v lednu 2016. Skupina násilníků v rozmezí několika dnů v různých sestavách přepadla čtyři čerpací stanice a jednu hernu. Scénář byl stejný. Jeden z lupičů maskovaný šálou požádal obsluhu o cigarety. Poté namířil plynovou pistoli a domáhal se vydání tržby.

Veřejně prospěšné práce, ilustrační foto.
Zmizí z ulic úklidové čety? Radnice v Moravskoslezském kraji řeší další dilema

V té chvíli se na scéně objevili ozbrojení kumpáni se zahalenými obličeji. Používali kukly, masky hnutí Anonymous, plynovou masku nebo lyžařské brýle. Případ se dostal až před krajský soud, protože jedna z obětí utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, což je kvalifikováno jako těžká újma na zdraví. Některé z trestů se vyšplhaly až na sedm let.