Před dvanácti lety se čtyřicetiletá Miluše Vozňáková rozhodla, že přenese nápady z hlavy do šicího stroje a vytvoří značku oblečení s názvem MUXU. V té době byla na mateřské dovolené a šití považovala za přivýdělek. Od té doby se plně ponořila do světa oblečení a udržitelnosti. Navrhuje, šije, ale je i organizátorkou mnoha módních akcí v Moravskoslezském kraji.

Z akrylu i softshellu

Nejprve vytvářela originální trika, poté se dopracovala k autorským návrhům a střihům. „Ze začátku pro mě šila kamarádka, která pracuje jako švadlena. Později mě naučila šít a pracovat s materiálem,“ říká Miluše Vozňáková.

Značka byla pár let hlavním zdrojem jejího příjmu, pak ale přibrala další práci, působí také jako dentální hygienistka. Trh po koronavirovém období a ekonomické krizi se podle ní velmi proměnil a je těžké se uživit autorskou tvorbou. Velký vliv na pokles poptávky u lokálních návrhářů mají velké nadnárodní řetězce s levným oblečením.

Nejčastěji z materiálů využívá Miluše Vozňáková úplet, ale šije i z akrylu nebo softshellu. Dělá volnočasové oblečení pro ženy i muže. Hlavními kousky jsou kabáty, bundy, mikiny, halenky, šaty a trika se zajímavými potisky. Na značce MUXU jsou nejzajímavější střihy, které autorka vytváří na základě individuálních požadavků. Inspiraci čerpá z filmů, science fiction kostýmů a haute-couture módy (francouzský termín z oblasti módy označující oblečení šité na míru a detailně ručně zpracované, pozn. red.).

Módní akce

Miluše Vozňáková je také pořadatelkou módních akcí. „Design zónu organizuji pro Colours of Ostrava od roku 2015. Podporuji především české a slovenské značky, které jsou kvalitní, originální a lidé si je z festivalu mohou odvést jako památku,“ usmívá se. Dále se podílí na Festivalu v ulicích v Ostravě a na akci Ladná Čeladná.

O umění a tvoření se zajímala od dětství a později vystudovala výtvarnou výchovu na Ostravské univerzitě. „Ke kreativitě jsem tíhla vždy, ale oblečení jsem se začala věnovat až po studiích. Mými nejoblíbenějšími designéry jsou Karl Lagerfeld a Christian Dior,“ jmenuje návrhářka.

Značka MUXU zatím nemá kamennou prodejnu. Většinu oblečení prodává Miluše Vozňáková na internetových stránkách, trzích nebo v jiných módních obchodech v České republice v Ostravě, Brně, Liberci, Olomouci nebo Praze.