Zatímco hejtman Ivo Vondrák na dnes zveřejněný snímek své bývalé stranické kolegyně Aleny Schillerové, jak fotí v poslanecké sněmovně na mobilní telefon šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s dovětkem: „Ta úplně nejdůležitější role paní předsedkyně klubu?“, sklízí spíše nesouhlasné reakce, jež mu připomínají jeho vlastní minulost a srovnávající jeho postřeh s nářky „zhrzených milenek“, na příspěvek Tomáše Macury reagují lidí zděšením.

Tyto pocity v nich vyvolává představa návratu bývalého korunního prince ČSSD Adama Rykaly na politickou scénu, kritizují i jeho případný vstup do hnutí ANO. Reagoval i současný primátor Ostravy Jan Dohnal.

Návrat korunního prince ČSSD?

„Další detail ilustrující změnu nastavení současného vedení města. Na scénu se vrací nechvalně proslulý Adam Rykala z Jihu. Prozatím jako nominant hnutí ANO do dozorčí rady velké městské společnosti,“ napsal už včera, v úterý 27. června, na sociální síť Twitter Tomáš Macura.

Nová radnice na Prokešově náměstí.
Ostravané rozdali vedení města vysvědčení. Hodnocení? Od jedničky po pětku

Primátor Jan Dohnal reagoval slovy: „Myslím, že k politické kultuře v Ostravě vždy patřilo i to, že si koaliční partneři nelustrovali své nominace. Jsem rád, že tento trend držíme dále. Mimochodem, Adam Rykala reprezentoval ČSSD v době vašeho partnerství po roce 2014, kdy ses stal hlasy jeho lidí primátorem,“ namířil na Tomáše Macuru.

Dovětek exprimátora už Dohnal nechal bez komentáře: „Mýlíš se, Honzo. Jako primátor přebíráš politickou zodpovědnost i za nominace svých politických partnerů. Ze stejného důvodu jsme v minulosti požadovali a také prosadili změnu nominovaných osob, jak ve vztahu k ČSSD, tak později k Pirátům. Alibismus fakt není na místě.“

Deník připomíná, že právě Adamu Rykalovi se připisuje významný podíl na největším volební fiasku ČSSD v bývalé baště strany, v Ostravě. Psal se rok 2018 a ČSSD největší potupu v celé republice utrpěla právě v moravskoslezské metropoli, kde v minulosti patřila vždy k nejsilnějším a nejvlivnějším stranám.

Volební fiasko

Voliči pořádně vytrestali pár „týpků“ v největším obvodu na jihu města. Kdysi nejmladší poslanec parlamentu, který asi nejlépe symbolizuje pohromu v rozhádané ČSSD, se do zastupitelstva vůbec nedostal.

Vlevo Lumír Palyza, vpravo Adam Rykala.
Ostravská ČSSD páchá harakiri. Uvnitř strany zuří mocenský boj

Zároveň voliči nenaletěli na jiný nápad Adama Rykaly a dalších „intelektuálů“ z ostravské ČSSD, kteří přišli s podporou politického důchodce Jiřího Paroubka a jeho (nakonec velmi neúspěšnou) kandidaturou do Senátu. Současně se totiž ukázalo, že vše je opravdu o lidech. V Bohumíně ČSSD vedená Petrem Víchou si náskok udržela a získala 57,12 procenta, v Karviné pak s lídrem Janem Wolfem 44,15 procenta.