Světlík podle televize v letech 2008 až 2013 jako předseda představenstva společnosti Vítkovice Heavy Machinery zkrátil daň o desítky milionů korun, když umožnil vyvedení peněz na účet švýcarské firmy.

Policie na případu pracovala několik let, spolu se Světlíkem stíhá dva muže českého původu, kteří v minulosti působili jako manažeři švýcarské firmy, uvedla ČT. Peníze do Švýcarska podle televize směřovaly za fiktivní služby, švýcarská společnost je účtovala za zprostředkování prodeje výrobků Vítkovic, ale tuto činnost podle policie nedělala. Česká firma si tak snižovala daňový základ.

Bistro u Bedřicha se stalo ostudou Ostravy.
Ostuda Ostravy: smutný pohled na kdysi věhlasné bistro U Bedřicha

„Obvinění je zcela absurdní! Nejprve jsem byl opakovaně a dlouhodobě atakován menšinovými akcionáři, že v době mého působení ve Vítkovicích údajně statutární orgány poskytly nevýhodnou půjčku firmě Towit. Když byla půjčka splacena, přichází obvinění, že mělo údajně dojít k daňovému úniku. To, že se nepotvrdila nevýhodnost transakce, zřejmě někomu vadí. Konstrukce obvinění u soudu nemůže obstát," uvedl Jan Světlík.

„Na valných hromadách jsme odpověděli během 12 let určitě stovky, možná tisíce dotazů na téma Towit. Nemluvě o tom, že spory okolo Vítkovic jsou letité a byly jich už desítky. Postupně se ukazuje, že kauzy končí ve prospěch firmy Vítkovice či jejích statutárních zástupců, včetně Jana Světlíka. Poukázat bychom mohli například na spor kolem Spojených sléváren Krnov, kde spor po letech ve prospěch Jana Světlíka rozhodl Nejvyšší soud, který tak potvrdil už předchozí osvobozující rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci," sdělila Eva Kijonková, mluvčí Vítkovice a. s.

Cizinci vyměňují okapy.
Podvodníci objíždějí Moravu. Okapy přišly ženu z Ostravy draho. Nemá na pohřeb

Pětašedesátiletý Světlík je známý především jako majitel někdejší strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. Po roce 2015 se některé firmy ze skupiny dostaly do problémů, holding prodělal zásadní proměnu a některé společnosti získali noví investoři. Ve skupině zůstalo jen několik nevýrobních firem, transformovala se v developera či správce nemovitostí. Dlouhodobě výdělečnou lahvárenskou část Světlík vyčlenil do samostatného Cylinders Holdingu, který produkuje vysokotlaké ocelové láhve a jejich aplikace, disponuje také speciální technologií na výrobu tlakových nádrží pro vodík a technické plyny.

K tématu

Vítkovice Heavy Machinery (VHM) byly producentem ocelí a výrobků z nich, byly dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, těžební či lodní průmysl. V roce 2020 skončily v úpadku. Během reorganizace firmu převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, firma se ale znovu dostala do insolvence a následně do konkurzu. Ve veřejné dražbě pak VHM získala společnost Skatlop. Výroba tam skončila, a co se dalo zpeněžit, firma prodala.