Boj o moc a personální čistky ve Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) po nástupu nového ředitele Evžena Machytky neberou konce. Naposledy byl odvolán přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Ondřej Šimetka.

Už dříve skončili ve FNO tři přednostové - Igor Dvořáček (Ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (Ústav patologie), Arnošt Martínek (Interní klinika). Posledně jmenovaný zároveň působil jako děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LFOU).

Předsedkyně Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR FNO Zuzana Sargová pro agenturu ČTK naznačila, že jde o osobní mstu nového ředitele Evžena Machytky, který je úzce spojen s hnutím ANO, respektive ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Asistenti přepravy dbají na dodržování přepravních podmínek.
Asistenti přepravy v Ostravě čelí nadávkám i výhrůžkám

„Myslím si, že v tomto boji se upřednostňují osobní zájmy nad zájmy Fakultní nemocnice Ostrava. Kontaktují mě další zástupci nemocnice a mají strach z toho, co se bude dít dál,“ řekla ČTK Sargová.

Ředitel FNO Evžen Machytka se podle tiskové mluvčí Nadi Chattové k odvolání Ondřej Šimetky vyjádří dnes.

Postup vedení FNO kritizoval v médiích i rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Vadí mu, že rozhodnutí o odvolání Šimetky nebylo nijak zdůvodněno. Dokonce ho označil za nepochopitelné a iracionální. Tento krok podle něj výrazně poškozuje už tak špatné vztahy mezi LFOU a FNO.

Obě tyto instituce totiž sužuje aktuální stav, kdy má fakticky dva děkany (Arnošta Martínka a Pavla Zonču). Latovi se nelíbí ani to, že personální změnu musel spolu s vedením nemocnice schválit rovněž děkan Lékařské fakulty Pavel Zonča. Tomu by měl ale na konci října vypršet mandát.

Lékařská fakulta. Ilustrační foto.
Dvojvládí na lékařské fakultě vyřeší volba nového děkana

Do funkce se navíc vrátil po soudních přích a vedení univerzity s jeho fungováním v čele fakulty dlouhodobě nesouhlasí. „S každým, byť krátkodobým, návratem Zonči do funkce děkana, který mu umožnilo rozhodnutí soudu, jsou v nemocnici prováděny s jeho souhlasem personální změny poškozující spolupráci mezi fakultou a nemocnicí. Tyto změny nejenže zhoršují vztahy, ale velmi poškozují i samotnou fakultu,“ řekl Lata.

Na svém twitterovém účtu komentoval změny také bývalý ředitel FNO i někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Zažil i pozoroval jsem hodně změn na postech ředitelů nemocnic, ale aby následovala masová personální likvidace primářů a přednostů bez zajištění kvalitní náhrady, to jsem nečekal,“ napsal Němeček.

Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
FNO má nového primáře kardiovaskulárního oddělení
Ředitel FNO Evžen Machytka.
Co opravdu stojí za změnami ve FNO?