Boj o moc a personální čistky ve Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) po nástupu nového ředitele Evžena Machytky neberou konce. Naposledy byl odvolán přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Ondřej Šimetka.

Už dříve skončili ve FNO tři přednostové - Igor Dvořáček (Ústav soudního lékařství), Jana Dvořáčková (Ústav patologie), Arnošt Martínek (Interní klinika). Posledně jmenovaný zároveň působil jako děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LFOU).

Předsedkyně Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR FNO Zuzana Sargová pro agenturu ČTK naznačila, že jde o osobní mstu nového ředitele Evžena Machytky, který je úzce spojen s hnutím ANO, respektive ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

„Myslím si, že v tomto boji se upřednostňují osobní zájmy nad zájmy Fakultní nemocnice Ostrava. Kontaktují mě další zástupci nemocnice a mají strach z toho, co se bude dít dál,“ řekla ČTK Sargová.

Ředitel FNO Evžen Machytka se podle tiskové mluvčí Nadi Chattové k odvolání Ondřej Šimetky vyjádří dnes.

Postup vedení FNO kritizoval v médiích i rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Vadí mu, že rozhodnutí o odvolání Šimetky nebylo nijak zdůvodněno. Dokonce ho označil za nepochopitelné a iracionální. Tento krok podle něj výrazně poškozuje už tak špatné vztahy mezi LFOU a FNO.

Obě tyto instituce totiž sužuje aktuální stav, kdy má fakticky dva děkany (Arnošta Martínka a Pavla Zonču). Latovi se nelíbí ani to, že personální změnu musel spolu s vedením nemocnice schválit rovněž děkan Lékařské fakulty Pavel Zonča. Tomu by měl ale na konci října vypršet mandát.

Do funkce se navíc vrátil po soudních přích a vedení univerzity s jeho fungováním v čele fakulty dlouhodobě nesouhlasí. „S každým, byť krátkodobým, návratem Zonči do funkce děkana, který mu umožnilo rozhodnutí soudu, jsou v nemocnici prováděny s jeho souhlasem personální změny poškozující spolupráci mezi fakultou a nemocnicí. Tyto změny nejenže zhoršují vztahy, ale velmi poškozují i samotnou fakultu,“ řekl Lata.

Na svém twitterovém účtu komentoval změny také bývalý ředitel FNO i někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Zažil i pozoroval jsem hodně změn na postech ředitelů nemocnic, ale aby následovala masová personální likvidace primářů a přednostů bez zajištění kvalitní náhrady, to jsem nečekal,“ napsal Němeček.