Až sto padesát telefonických hovorů, stovku e-mailů a také desítky osobních návštěv denně nyní vyřizují zaměstnanci ostravského magistrátu v souvislosti s platbami za komunální odpad. Město totiž letos poprvé nerozesílalo složenky, chce tak ušetřit milion korun.

„Letos občané díky průběžně prováděné informační kampani platí v předstihu. Do konce května proti předchozímu roku vzrostly platby o více než 60 procent. Samozřejmě nejvíce jich očekáváme v průběhu června, kdy dochází k platbám přes SIPO," říká náměstek primátora Tomáš Petřík a přidává konkrétní čísla.

Tvrdý postup ne

Loni do konce května Ostravané zaplatili za odpad 11,5 milionu korun, letos do konce května 18,8 milionu.

Ostravský magistrát zřejmě nebude tvrdě postupovat a ihned penalizovat ty, kdo nezaplatí v termínu. „Rozhodně ale nepočítáme s tím, že bychom jim složeny dodatečně zasílali. Když se mají platit daně, také nechodí složenka," argumentuje ostravský primátor Petr Kajnar.

Přesto se pracovníci magistrátu snaží ty, kdo ještě nezaplatili a udali svou elektronickou adresu, upozornit na blížící se splatnost alespoň touto cestou. Nyní například rozeslali s výzvou k zaplacení e-mail pěti tisícům Ostravanů. A protože šlo o e-mail hromadný, mohlo se podle Petra Kajnara stát, že jej dostanou i lidé, kteří už zaplatili.

Nová aplikace na webu

Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu, připustila, že se v souvislosti se zrušením složenek vyskytly i stížnosti.

„Někteří občané namítají, že i když složenky nebyly efektivně využívány, sloužily jako jakási výzva, která je upozornila na splatnost a obsahovala všechny náležitosti k platbě. Objevují se výhrady i k bývalým složenkám, že neobsahovaly dluhy z minulých let," vysvětlila Vojkovská.

Jak doplnila, u všech způsobů platby, s výjimkou zavedené platby pomocí SIPO, musí občan znát některé údaje potřebné pro platbu. Například číslo bankovního účtu 30015-1649297309/0800 a svůj variabilní symbol. „Ten snadno získá pomocí nové aplikace na webových stránkách www.ostrava.cz v záložce nejčastěji hledáte platba za komunální odpad, případně na telefonním čísle 844 12 13 14 nebo e-mailem na: komunalniodpad@ostrava.cz," doplnila.