"Pokud najdu v našem sběrném kontejneru použitelné dvoje troje slipy, trenýrky nebo boxerky, hned ten den bývají pryč. Na týden bychom potřebovali i padesát kusů. Pánského spodního prádla je prostě ve vybraném ošacení trvale nedostatek,“ popisuje Alena Šaitarová, vedoucí Šatníku Charity Ostrava.

Do jeho prostor v Jeremenkově ulici 8 (kontejner na oblečení stojí hned vedle) si chodí už čtvrtým rokem lidé v tíživé sociální situaci, včetně bezdomovců, pro věci na sebe. Na pracovních úřadech či v charitních zařízeních si nejprve vyřizují žádanky, kde vypisují, o co mají zájem. V šatníku pak všechno fasují zadarmo.

Poptávka je především po pánských oděvech.

Samozřejmě podle ročního období. Nyní je zájem o kraťasy či letní čepice. A ruksaky, ani bezdomovci prý už nechtějí chodit po ulicích s igelitkami. „Ráno jsme tu měli pána, který mimo jiné žádal kšiltovku i batoh, vyhovět jsme mu ale nebyli schopni,“ pokračuje Šaitarová.

Naopak pro ženy a děti toho mají ve vítkovickém šatníku spoustu. „Asi si kupujeme oblečení více a častěji, postupně ho probíráme a vytřiďujeme. Děti zase z věcí vyrůstají. A chlapi, ti většinou nosívají to své oblíbené, dokud se jim skoro nerozpadá. To pak už nikdo do sbírky nedá,“ vysvětluje vedoucí, proč tomu tak je.

Naopak ani v charitním kontejneru by se neměly nacházet „vyžité“ oděvy z dederonu i jiných podobných umělých vláken. „Lidé z ulice nechtějí ani baloňáky, obleky, společenské šaty, kožichy nebo boty na podpatku. Nosí současné oblečení, které v jejich prostředí plní jen svůj účel a není na parádu,“ dodává Šajtarová.