„Tyto lidi postihla nenadálá krizová situace. Interventi nejčastěji pomáhali pozůstalým, kteří přišli o blízké při dopravních nehodách, ale také sebevraždách," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Tým v současné době čítá dvaadvacet ochránců zákona z řad kriminalistů, pořádkových, dopravních i dalších policistů.

Náročný zásah

Nejvíce interventů vloni zasahovalo při dopravní nehodě vlaku a nákladního vozu ve Studénce na Novojičínsku. Neštěstí se stalo 22. července. Pendolino na železničním přejezdu narazilo do polského kamionu převážejícího plechy. Tři lidé z vlaku zemřeli, další utrpěli těžká zranění. „Bez ohledu na další okolnosti k místu ihned po zjištění tragédie směřovali všichni, kteří byli nejblíž," řekla Holčáková s tím, že interventům je průměrně dvaačtyřicet let a v řadách policie slouží osmnáct roků. Mnozí jsou v týmu, který funguje čtyřiadvacet hodin denně celý rok, od jeho založení.

K mimořádným událostem interventi vyjíždějí v rámci takzvané pohotovosti nebo jsou odvoláváni přímo ze svého pracoviště. „Tým je rozdělen pro oblasti Bruntálska, Opavska a Ostravska. Druhým teritoriem je Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Novojičínsko," dodala Holčáková, podle které jsou nejobtížnější zásahy tam, kde umírají děti.

„Obecně lze říci, že interventi zasahují v případech, kdy se člověku obrátí život zcela naruby. V dané chvíli intervent musí velmi empaticky reagovat dle aktuálních potřeb pozůstalého. K nejobtížnějším případům náleží pomoc interventů v situacích, když umírá dítě, bez ohledu na skutečnost, kolik je mu let," řekla Holčáková.

Slzy

Potvrdit to může Jan Syslo, který před časem hovořil o svých pocitech při zásahu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku, kde učitel v rodinném domě zastřelil sedmnáctiletou studentku a jejího dědečka, a vážně zranil její babičku. Právě u místa činu se Jan Syslo potkal s tatínkem zavražděné dívky, kterému musel sdělit krutou pravdu. „Tu jeho reakci bych popsal jako explozi. Měl na to plné právo. Takový člověk má právo naprosto na všechno. Drželi jsme se spolu," řekl Jan Syslo, který se muže snažil alespoň částečně izolovat od okolí.

„Chtěl jsem trochu zmírnit ten tlak, to napětí. Potom už to přešlo do slz. Těm slzám se neubráníte. Nejsme kameny. Ti lidé pak vidí, že s nimi skutečně naplno soucítíme. Bylo to hodně silné," přiblížil první okamžiky Jan Syslo. S otcem mrtvé dívky se poté setkával v průběhu celého trestního řízení i po něm. Přátelství přetrvalo do dnešních dnů.

Recept neexistuje

Každý případ, u kterého specialisté zasahují, je zcela jiný. Univerzální recept, jak takové situace řešit, neexistuje. „Intervence je reakce na danou situaci. Je to vždycky improvizace podle toho, jak se člověk chová a projevuje. Panují tam emoce. Ta duše krvácí a já za sebe beru, že jsem tlakový obvaz, který má nějakým způsobem tu ránu zacelit. Tomu člověku je třeba pomoci, předat mu maximum informací a snažit se zajistit to, aby byl schopný fungovat," uzavřel Jan Syslo.