Dříve se svinovským kruhovým objezdům přezdívalo krtince. Nebyly ničím zajímavé, snad jen svou neobvyklou výškou. Nepočítáme-li hraniční rondel u Lidlu na pomezí Poruby a Svinova, jsou v centru obvodu celkem čtyři. Ten přímo u svinovského nádraží revitalizovala společnost Lidl před pár lety právě v souvislosti s výstavbou porubské prodejny.

Kruhový objezd č. 4 ve Valašském Meziříčí.
Kruhové objezdy Moravy a Slezska: úchvatná podívaná či šedivá nuda

Už více než pět let se pak nové podobě těší „kruháč“ v Bílovecké ulici vedoucí od nádraží ke svinovské radnici, který spolu s dalšími desítkami kruhových objezdů napříč městem zkrášlil magistrát.

A v poslední době se dostalo na poslední dva kruhové objezdy v Bílovecké ulici, zmíněné krtince. Nejprve byla loni v dubnu na první z nich osazena socha Pocta hornictví, onen Ostravany oblíbený Koňovůz nebo také Vlakokůň. Názvů má socha koně přecházejícího v důlní vozík skutečně hodně. Stejně jako dřívějších umístění.

Socha vytvořená studenty umělecké školy AVE ART v roce 2013 sídlila na kruhovém objezdu před ostravským magistrátem, posléze u hlavního nádraží v Přívoze a před osazením na svinovský rondel na něj krátce shlížela z nedalekého svahu - více zde.

„V polovině června jsme zrevitalizovali náš poslední kruhový objezd ve Svinově, upravili povrch, osadili koleje a mašinku,“ popsal nedávné víkendové práce na rondelu u Hornbachu svinovský starosta Radim Smetana. Důlní mašinka DH70/D1 sloužila od roku 1977 na Dole ČSA v Karviné až do jeho zavření na přelomu let 2020 a 2021. Poté byla vytažena na povrch a nyní ji na nové místo kladl stotunový jeřáb.

V této křřižovatce vznikne kruhový objezd.
Řidiči pozor: U Ostravy vznikne nový kruháč. Výstavba přinese komplikace

Svinovská radnice ji koupila od státního podniku Diamo jako skelet bez motoru, avšak v setu s vozíkem za 48 tisíc korun bez daně a nechala ji znovu nabarvit. Stala se tak posledním dílkem do svinovské estetizační skládačky, a kdyby nyní někdo vyhlásil soutěž o nejhezčí ostravský rondel, měl by Svinov hned několik žhavých želízek v ohni. I proto, že v Ostravě dlouhodobě zrovna výstavní rondely dělat neumějí.