Figuríny vyobrazené s dalekohledy u očí budily respekt a nejednoho řidiče přiměly k rozumu. Kdo je ukradl, není jasné. Místa se nenacházejí pod dohledem kamerového systému. Lze tak jen spekulovat o pachatelích a motivu.

Naštvaní řidiči?

Na první pohled se jako nejpravděpodobnější jeví verze o naštvaných motoristech, na které policejní makety působí jako rudý hadr na býky. Možná je ale za vším něco jiného.

Nezvyklý policista stojí nedaleko místa, kde mají řidiči snížit rychlost.
Drsný policista u centra Ostravy pouští hrůzu na řidiče. Nechce mzdu ani jídlo

Dvě figuríny se nacházely v obou směrech v Bohumínské ulici v úseku s padesátikilometrovou rychlostí, další pak v Antošovické ulici. Všechny tři postupně zmizely. „V této chvíli nám už nezůstala žádná,“ potvrdil mluvčí slezskoostravské radnice Viktor Vlček s tím, že cena jedné makety se pohybuje kolem 10 tisíc korun. Podle internetových vyhledávačů se dá figurína i s příslušenstvím pořídit za devět až deset tisíc korun. Krádeže již byly nahlášeny policii.

Trestný čin

O trestný čin se jedná tehdy, pokud hodnota věci přesáhne deset tisíc korun. Krádež jedné makety by tak byla posuzována pouze jako přestupek. Pokud ale někdo ukradl dvě nebo všechny tři, šlo by již o trestný čin.

Maketa policisty hlídá část frekventované Martinovské ulice. Ostrava, červen 2022.
Maketa policisty děsí piráty v Ostravě, dali ji tam místní, mění i stanoviště

Radnice ve Slezské Ostravě nyní zvažuje, zda má smysl nakoupit nové figuríny. „Určitě je zde preventivní efekt, na druhé straně je nutné vzít v úvahu i to, že je může znovu někdo ukrást,“ uzavřel Vlček.