Počátkem roku uváděli odborníci, že varroáza vyhubila v některých místech ČR odhadem asi třetinu včelstev. V průběhu ledna se ale ukázalo, že zaútočila tak silně, že některým chovatelům nezůstane po zimě ani jediné včelstvo.

„V únoru se počasí dost často výrazně měnilo, bylo už ale pár dnů, kdy sluníčko svítilo a teploty šplhaly až k 10 stupňů Celsia. Toho včelky využily a uskutečnily své první průlety. Při nich se včelky vykálely. Prolety potvrdily zesláblý stav včelstev a další úhyny. Pokud by ale počasí během zimy nedovolilo tento očistný prolet, včelkám by se se naplnily výkalové váčky a kálely by v úlech. To pro jejich zdravotní stav vhodné není. Čištění úlu od výkalů pak totiž provádějí včelky samy a může dojít k infekčním onemocněním," vysvětlil zkušený ostravský včelař Jan Rajsigl.

Následky prvních průletů, při kterých po zimě včely vyprazdňují své výkalové váčky, můžeme počátkem jara objevit po návratu z vycházek do přírody. Když někdo na rukávě objeví světle hnědou čárku, jde podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna s velkou pravděpodobností právě o včelí výkal.

Podle něj by v současnosti bylo pro včely nejlepší, aby se ještě ochladilo. „Při střídání teplot totiž včely spotřebovávají více zásob a začínají plodovat. Hodně nám napoví výsledky vyšetření na varroázu a včelí mor, o kterých nás bude informovat Státní veterinární správa. Doufáme, že se u nás v Ostravě a v okolí mor včelího plodu nevyskytne," doplnil Jan Rajsigl.

Včelař Ivan Korba měl loni koncem léta 11 včelstev, devět z nich zimu přežilo. „Takže na tom jsem zatím celkem slušně. Jedno včelstvo uhynulo hned zkraje podzimu, další v zimě. Většina mých včelstev ale zatím ještě zůstává v úlech, na prolety se nevydala. Čekají na oteplení, z úlu se vydávají až při teplotách nad 10 stupňů Celsia," uvedl Ivan Korba.

I další včelaři se pilně připravují na sezonu. Zaměstnává je údržba včelařského zařízení, výroba rámků a zatavování mezistěn. „Určitě neuškodí nastudovat si odbornou literaturu či navštívit přednášky, které pořádají základní organizace včelařů," dodal Jan Rajsigl. Pro letošní rok včelaři předpokládají kvůli už zmíněné varroáze spíše slabší snůšku medu.