Příkladem tábora, u něhož není radno s přihláškami příliš otálet, je tábor v areálu Skalka u Ostravy. Letos se tam vystřídají na čtyři stovky dětí v několika různě specializovaných turnusech. Přihlášky spustili organizátoři na webových stránkách 11. března, po ani ne dvou týdnech již měli téměř všechna místa obsazená.

„Nejoblíbenějším a nejrychleji zaplněným turnusem je ten cukrářský. Máme tady troubu a spolupracujeme přímo s cukrářkou. Děti si vytvářejí kuchařky a pečou všechno možné, i dorty,“ řekla organizátorka tábora Lenka Nemcová.

Na vodě, na koních i v zoo

Příměstské tábory dětem často nabízí různé specializace. Mimo obecných táborů, kde děti tráví čas všemožnými hrami a aktivitami, si tak mohou s rodiči vybrat z táborů uměleckých, vědeckých či z široké nabídky sportovních táborů se zaměřením na vodáctví, jízdu na koních, golf a další.
Již třetím rokem pořádá Středisko volného času v Moravské Ostravě právě vodácký tábor.

Pedagogové a vodáčtí instruktoři připravili pro děti program v loděnici v bezprostřední blízkosti Slezskoostravského hradu. „Náplní tábora je výuka vodáckých dovedností na různých typech lodí přímo na řece, program je doplněn o hry a motivační pohybové aktivity,“ uvedla ředitelka střediska Milada Božeková.

Pozadu nezůstávají často ani ostravské turistické destinace. Tři týdenní letní školy chystají organizátoři v ostravské zoologické zahradě pro celkem devadesát již nyní přihlášených dětí.

„Seznámí se s chodem zoo, vyzkoušejí si práci ošetřovatelů, dozvědí se, jak zoo pomáhá ohroženým druhům zvířat a proč jsou vlastně zvířata ohrožena,“ popsala mluvčí zoo Šárka Nováková. Zatímco v zoo se bude program točit okolo fauny a flóry, v Dolní oblasti Vítkovic čeká na zájemce techničtěji zaměřený program.

Více much jednou ranou

Důvodů, proč své děti do příměstských táborů hlásí, nalézají rodiče hned několik. „Chtěli jsme, aby bratr byl kontaktu se svými spolužáky, seznámil se i s dalšími dětmi a užil si nějakou tu zábavu přes léto. Navíc jsou tyto tábory levnější než klasické,“ vysvětlila Andrea Rzymanková z Albrechtic, jejíž bratr se minulý rok na jeden z táborů přihlásil.

Tábory rovněž usnadňují situaci rodičům, kteří musí být přes den v práci a chtějí, aby si přesto jejich potomci volné dny užili. Mají tak pro dítě zajištěno hlídání a zážitek v jednom, večery pak mohou opět trávit společně.

Markéta Sulková