DENÍK ZAUJALO

Jejich personalisté však při kontrolách našli většinou vše, jak má být.

Kontroloři České správy sociálního zabezpečení je ale doma v posteli nenašli. Hříšníky za to ve 148 případech potrestali.

„Zřejmě je to tím, že při krátkodobějších nemocenských jsou lidé opravdu nemocní a poctivě se léčí. Když jsou v pracovní neschopnosti déle, více to svádí k tomu, někam si vyrazit a nemocenskou si nějakých způsobem zpestřit,“ míní mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš.

Spal prý po prášcích

I ve firmách si ale od hříšníků stejně jako kontroloři „sociálky“ vyslechli mnohdy kuriózní výmluvy, proč nebyli doma.

„Jeden z kontrolovaných zaměstnanců například tvrdil, že neslyšel zvonek, protože spal po prášcích na spaní, které mu lékař napsal. Kontroloři rychle zjistili, že žádné takové léky pacient nedostal,“ řekla mediální zástupkyně strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Podle Gejdoše se postižení nejčastěji vymlouvají na nefungující zvonek nebo na spánek. Občas kontroloři slyší i pikantnosti typu: Po rozvodu manželství bydlím v autě. Mám psa malého plemene, který potřebuje častěji venčit. Šel jsem do sklepa pro teplejší peřinu. Jeden majitel garsonky svou nepřítomnost vysvětloval tím, že byl v zadní části bytu, a proto neslyšel ani bouchání na dveře.

Sebevynalézavější výmluva však hříšníkům není nic platná.

„Důvod nepřítomnosti musí nemocný vždy prokázat. Označení bytu a zvonku jmenovkou je samozřejmostí, stejně jako uvedení platné adresy místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařům. Jestliže se potvrdí, že k porušení režimu skutečně došlo, zahájí příslušná správa sociálního zabezpečení řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenského,“ tvrdí Gejdoš.

Dodal, že pokud pacient na nemocenské neumožní kontrolu dodržování režimu, může také dostat až desetitisícovou pokutu.

Velcí zaměstnavatelé moc hříšníků nemají

V prvních jednadvaceti dnech nemocenské mohou zaměstnance kontrolovat jejich zaměstnavatelé. Personalisté strojírenských Vítkovic, kteří denně ve dvojicích kontrolují zaměstnance firmy na nemocenské, nenašli za loňský rok doma 89 lidí. „Jejich nepřítomnost se ale většinou vysvětlila, byli třeba u lékaře nebo v nemocnici. Postih byl proto udělen pouze dvanácti zaměstnancům. Za letošní půlrok byli postiženi pouze čtyři zaměstnanci ze sedmdesáti osmi, kteří v době nemocenské nebyli doma,“ uvedla mediální zástupkyně firma Eva Kijonková.

Vzhledem k tomu, že firma zaměstnává osm a půl tisíc zaměstnanců, považuje to za velmi dobrý výsledek. „Při prvním porušení režimu se zaměstnancům snižuje náhrada mzdy o padesát procent, při opakovaném mohou o nemocenskou zcela přijít,“ upřesnila Kijonková.

S kontrolou zaměstnanců v době prvních tří týdnů nemocenské začali v ArcelorMittal podle mluvčí společnosti Věry Breiové teprve nedávno. „Prozatím jsme zkontrolovali několik desítek zaměstnanců, některé z nich i opakovaně. Od zahájení kontrol jsme nezaznamenali žádný přestupek – je důležité, že naše kontroly mají preventivní roli,“ konstatovala Breiová.

Individuální postihy

Také společnost OKD kontroluje dodržování režimu svých zaměstnanců na nemocenské. Na každém pracovišti, dole kvůli tomu zaměstnává několik lidí. Přesné údaje ale podle mluvčího Vladislava Sobola nezveřejňuje.

„V případě, že nejsou zaměstnanci zastiženi doma v době, kdy nemají předepsané vycházky, řešíme s nimi tyto prohřešky individuálně,“ řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.