Stovky knih nejrůznějších žánrů nyní skladují v ostravské městské nemocnici a nevědí si s nimi rady. Je to důkaz toho, že i dobrý úmysl se může zvrtnout.

„Máte doma knihy, o kterých víte, že je nevyužijete, a zároveň nevíte, co s nimi? Přineste je k nám a věnujte je dobré věci. Městská nemocnice Ostrava ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem ADRA pořádá sbírku knih jakýchkoliv titulů, jakýchkoliv žánrů…" Tak před časem vyzvali zaměstnance nemocnice, a posléze i veřejnost, aby nepotřebné knihy věnovali na dobrou věc. Tehdy ještě netušili, jak celá věc dopadne.

Během několika týdnů se sešla více než tisícovka titulů. „Jsem velmi mile překvapena, kolik lidí se rozhodlo věnovat knihy pro tuto dobrou věc," radovala se koordinátorka pro dobrovolnictví v městské nemocnici Jana Zádrapová.

Knihy byly původně vybírány pro uživatele Domu sociálních služeb v Ostravě-Radvanicích a tam také byly předány. „To mohu potvrdit, využijí je nejen uživatelé našeho zařízení, ale také dobrovolníci při svých návštěvách, studenti, kteří k nám dochází na praxi, či rodinní příslušníci," říká vedoucí domu sociálních služeb Jarmila Siverová. Jejich knihovnička se však rychle naplnila, ale dárci dále pilně přinášeli do nemocnice další a další výtisky.

„Nyní jich máme kolem osmi stovek, nejrůznějších žánrů krimi, básně, o umění, kuchařky, životopisné, anekdoty…," jmenuje Jana Zádrapová s tím, že lidé stále ještě volají a dotazují se, zda a kam mají přinést další. „Vzhledem k velkému ohlasu a velkému počtu knih, které se sešly, hledám pro ně nyní i další uplatnění," doplňuje koordinátorka. A tak by se některé tituly mohly objevit například v čekárnách ambulancí přímo v nemocnici. „Čekající pacient si může knihu zapůjčit, a pokud se do ní opravdu začte, může si ji odnést i domů a vrátit ji třeba při další návštěvě. Prostory máme například na oddělení klinické onkologie, v nefrologickém a hemodialyzačním centru či na ARO ambulanci pro léčbu bolesti," dodává.

A protože i přesto ještě dost knih zbude, nabízí je nyní i dalším zařízením ze sféry sociálních služeb nebo zdravotnictví. „Kdo má zájem, může mě kontaktovat," dodává Zádrapová.