„Vypít tři až čtyři litry tekutin denně, přes den nevycházet ven, a když nakoupit, tak spíše ráno nebo k večeru,“ radí lékařka Marie Kolářová z interní ambulance oddělení centrálního příjmu Městské nemocnice Ostrava. Právě tam totiž v těchto dnech lékaři zaznamenali nárůst dehydrovaných pacientů v souvislosti s tropickými vedry. A to nejen seniorů, ale i mladších lidí.

„Ti si obvykle dají ráno kávu, pak jdou na sluníčko a v poledne je tu máme. Starší lidi nám sanitky vozí většinou od nákupních center jako jsou Tesco nebo Kaufland,“ dodala lékařka.

Horko působí potíže také hospitalizovaným pacientům. Účinná klimatizace chybí a větrání oknem je při vysokých teplotách málo platné. Ti pacienti, kteří mohou chodit, si zajdou na chodbu nebo do nemocničního parku a vyhledávají stín.

„Ležím tady už týden, a více než rána po operaci mi vadí to nesnesitelné vedro. Kdybych mohla chodit, nezůstanu na pokoji ani minutu,“ zhodnotila klima v nemocnici Radka Jirsová.

Lékaři o tom vědí, a pacientům se snaží pobyt na lůžku zpříjemnit podle svých možností. „Ležícím pacientům věnujeme v těchto dnech zvýšenou pozornost, například jim dáváme na přikrytí jen povlak nebo prostěradlo, častěji je polohujeme a dodáváme větší množství tekutin,“ řekla vrchní sestra třetího interního oddělení Silvie Stará.