„V poslední době nám chyběly všechny krevní skupiny, ale nejvíce A+, A-, a 0, protože tyto jsou v populaci zastoupeny nejvíce,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová s tím, že nedostatek v zásobách krve byl způsoben zejména úrazy a náročnějšími operacemi.

„Spotřeba krve byla, a stále je, opravdu veliká. Krevní centrum FN Ostrava je navíc jedním ze sedmi krizových center v ČR, které mají za povinnost udržovat určité množství krve pro případy hromadných havárií a dalších mimořádných událostí,“ dodala Petlachová.

Krev přišli darovat i moravskoslezští policisté.Krev přišli darovat i moravskoslezští policisté.Zdroj: Policie ČR

Zástupci nemocnice se proto obrátili na veřejnost s výzvou o pomoc. „Jsme velmi rádi, že na naši výzvu zareagovali zaměstnanci firem, sportovních klubů i státních organizací, kteří přišli hromadně darovat krev. Naposledy to byli příslušníci Policie ČR a Vězeňské služby,“ řekla mluvčí.

Jak zdůraznila, jelikož se krev nedá dlouhodobě skladovat, je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry.„V tomto období jsou zásoby krve kriticky nízké, což moravskoslezským policistům není lhostejné. Rozhodli se proto zapojit do bezplatného dárcovství. V Krevním centru FN Ostrava se sešlo několik desítek policistů, aby formou hromadného darování doplnili vzácnou tekutinu a tím pomohli zachránit nejeden lidský život,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Fauna trhy na Černé louce, 21. listopadu 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Černá louka v Ostravě v obležení chovatelů, Fauna trhy přilákaly davy

Do nemocnice v rámci hromadného darování krve dorazili v listopadu i zástupci všech čtyř věznic v Moravskoslezském kraji. „Z těchto věznic se odběrů zúčastnilo téměř třicet příslušníků a občanských zaměstnanců,“ sdělil Roman Záhorský, první náměstek generálního ředitele Vězeňské služby České republiky. Krev darovali pracovníci věznic i v jiných krajích republiky. Další odběry jsou již naplánovány.