Už v pondělí 19. prosince se zúčastní dvouhodinové výstražné stávky podle odhadů zástupců odborářů přes 6 tisíc pracovníků České pošty (v Ostravě by se podle odhadů mělo ke stávce připojit asi 70 až 80 lidí).

Co k výstražné stávce odboráře přimělo, na to v rozhovoru pro Deník odpověděl jejich zástupce Petr Rára.

Jaký je hlavní důvod výstražné stávky?

Například v Ostravě a okolí se letos fluktuace zaměstnanců České pošty pohybuje kolem 10 procent. Lidé odcházejí hlavně kvůli přetížení a nízkým platům. V Ostravě se průměrná hrubá mzda zaměstnance České pošty pohybuje na úrovni 17,3 tisíce korun. Náš protest je zaměřen proti vedení podniku a také zřizovateli, kterým je stát. Mluví se také hodně o tom, že striktně trváme na navýšení mezd o 2,5 tisíce korun. To také až tak úplně pravda není. Nárůst mezd samozřejmě požadujeme, a to pro všechny provozní zaměstnance, nikoliv jen pro vybrané skupiny. Jsme ale ochotni o jeho výši jednat.

V pondělí se má uskutečnit výstražná stávka od 17 do 19 hodin, jaký bude mít průběh?

Rozhodně si nechceme brát jako rukojmí naše zákazníky a výstražná stávka by se jich prakticky dotknout neměla. To, že se stávka uskuteční jen několik dní před Vánocemi, nebylo rozhodně naším úmyslem. To vyplynulo ze situace. Také jsme se dohodli, že někteří řidiči nebo pracovníci dalších pracovišť, u kterých by zastavení práce mohlo způsobit nějaké provozní problémy či podobné, se k protestu přidají například prohlášením či jiným podobným demonstrativním způsobem.