Ve čtvrtek 2. února roku 2012 byl v Ostravě-Kunčicích nalezen mrtvý muž. Tělo se nacházelo poblíž shořelého provizorního příbytku na haldě u Lihovarské ulice. V první chvíli vše nasvědčovalo tomu, že šlo o bezdomovce, který přišel o život nešťastnou náhodou při požáru. Případem se nejprve začali zabývat ostravští policisté, později si ho ale převzali krajští specialisté.

Další díly seriálu Deníku Neobjasněné vraždy z MS kraje najdete zde

Přivolaný lékař nedokázal na místě určit příčinu smrti, proto byla nařízena soudní pitva. Ta ukázala, že muže někdo zabil. Zpočátku byl čin kvalifikován jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, následně došlo ke změně na vraždu.

Identifikace

Policie zhruba po týdnu zjistila, že mrtvým je dvaačtyřicetiletý muž. Kriminalisté bez bližšího upřesnění konstatovali, že zemřel násilnou smrtí. Kdy přesně k vraždě došlo, se zjistit nepodařilo.

Obžalovaný (na snímku z jednání u krajského soudu) prohlásil, že si nepamatuje na okamžik, kdy spoluvězně polil vodou.
Trestanec opařil spoluvězně. Prý ho nakazil rakovinou

„Doba smrti se nedala blíže určit než obdobím od konce roku 2011 do poloviny měsíce ledna 2012,“ konstatovala mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Zahlazení stop

Vše nasvědčuje tomu, že požár měl zakrýt stopy po vraždě. „V průběhu prověřování byly zjištěny indicie o úmyslném založení požáru příbytku, který muž na haldě obýval. Lze předpokládat, že mělo tímto požárem dojít k zahlazení stop. Rovněž mrtvola poškozeného jevila stopy popálenin. Nacházela se několik metrů od příbytku. Popáleniny na těle muže nejevily známky vitálního charakteru, vznikly s velkou pravděpodobností posmrtně,“ dodala Jiroušková.

Bendlova ulice v obvodu Mariánské Hory a Hulváky, ukradené lešení, okradení stavaři, odhozené injekce, ale i častá přítomnost hlídek strážníků a snaha těch slušných vystrnadit nepřizpůsobivé, 9. srpna 2021.
Dva pohledy na problémovou část Ostravy: policie to vidí jinak než místní

Policisté během vyšetřování vyslechli desítky lidí, svou pozornost upřeli i na sběrače kovů. Právě prodejem šrotu si dotyčný zřejmě přivydělával.

„Byly prověřovány osoby z okolí, se vztahem na oblast Ostravy-Kunčičky, známí poškozeného, osoby z řad bezdomovců, osoby zabývající se sběrem šrotu. Celkově se jednalo asi o 150 osob, jak z řad svědků, tak podezřelých,“ uvedla policejní mluvčí.

Vražda? Nevíme

Deník se po devíti a půl letech od vraždy vydal do míst, kde se bezdomovec pravděpodobně pohyboval. Navštívili jsme i nejbližší výkupnu šrotu.

„V té době jsem tu nepracoval a kolega, který tu tehdy byl, odešel před několika týdny do důchodu,“ řekl pracovník sběrny.

Vizualizace CirkAreny. Takto by mohla vypadat..
Opozici vadí, jak Moravskoslezský kraj využije 19 miliard, kritizuje toho víc

Podobně reagovali i muži na vrátnici u jediného vjezdu na haldu. „O něčem takovém nevíme. Nejsme tu tak dlouho, nikdo o tom nemluvil,“ dozvěděli jsme se.

V okolí haldy podél Lihovarské ulice je řada firem. S dotazem na vraždu z roku 2012 jsme v nich ale nepochodili.

MŮŽETE POMOCI
Policisté na případu dále pracují. „Kriminalisté by uvítali jakékoli informace k pohybu osob v období od konce roku 2011 a začátkem roku 2012 v prostoru haldy v blízkosti ulice Lihovarské v Ostravě-Kunčičkách. Informace je možné volat na bezplatnou policejní linku 158,“ uzavřela mluvčí.

Promlčecí doba

Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí
a) dvacet let, jde-li o trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, a trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle jiného právního předpisu,
b) patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let,
c) deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let,
d) pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
e) tři léta u ostatních trestných činů.