„Plošné ceny nechceme, zůstatkové bereme. Byt není zboží, ale domov,“ hlásaly například jejich transparenty. Nájemníkům vadí hlavně výše prodejní ceny a většině také fakt, že se domy neprodávají do bytových družstev, ale po jednotlivých bytech do společenství vlastníků. To podle nich znevýhodňuje některé skupiny obyvatel.

„Lidé si byt chtějí koupit, čekají na to už třináct let. Když se ale prodává po bytových jednotkách, musí si vzít hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření na svoji osobu. Hlavně senioři nebo sociálně slabí na to nedosáhnou. V případě bytových družstev by si půjčku nemuseli brát jednotlivci, ale mohlo by si ji jako celek vzít družstvo,“ tvrdí ředitel občanského Sdružení na ochranu nájemníka, které kvůli privatizaci obecních bytů v Porubě vzniklo, Ivo Adamec.

Radnicí nabízená cena šest tisíc korun za metr čtvereční není podle něj konečná, protože se k ní musí připočítávat ještě cena za společné prostory a pozemek. „U většiny lidí se navíc k této ceně připočítá ještě zbytková cena rekonstrukcí, které se na domech v posledních pěti letech dělaly. A když se přičte ještě potřebná investice do rekonstrukce bytu, případně celého domu, které jsou v dezolátním stavu, za byt musí člověk dát okolo 1,2 milionu korun. To je o tři sta tisíc více, než za kolik se prodávají podobné byty na Ostravsku v nabídce realitních kanceláří,“ argumentuje Adamec.

Společně s ostatními členy sdružení se snaží získat politickou podporu, obrátil se i na primátora, náměstka hejtmana, premiéra a další politiky.

Mluvčí porubské radnice Jana Končítková řekla, že obvod respektuje právo občanů se sdružovat, na jeho stanovisku se ale nic nemění. „Žádostem Sdružení na ochranu nájemníka o setkání jsme vždy vyhověli a poskytli jim veškeré údaje a informace, o které požádali. Cenu šest tisíc korun za metr čtvereční stále považujeme za optimální, je v ní zohledněn technický stav jednotlivých domů.“ Při odkupu bytu zaplatí nájemci zhruba čtyřicet procent tržní ceny. „Průměrná tržní cena bytů v Ostravě činí šestnáct tisíc za metr čtvereční, Poruba patří k nejžádanějším lokalitám ve městě. Prodej bytů a nebytových prostor je založen na principu dobrovolnosti. Nikdo nájemce nenutí byt si odkoupit, ani ho nenabízí k odkoupení třetí osobě. Mohou zůstat dál v nájemním vztahu,“ dodala Končítková.

Poruba vlastní asi 1800 bytů, zhruba patnáct set z nich nabídla nájemcům k prodeji.