Setkání, které se koná jednou ročně, je jedinečnou možností k setkání hornických a hutnických spolků, zástupců obcí a lidí, kteří mají zálibu ve všem, co se týká hornictví.

Ostravští pořadatele připravované hornické setkání pro příští rok pojmenovali symbolicky Fajront!!!Na jeho organizaci se bude podílet nejen statutární město Ostrava a Sdružení hornických a hutnických spolků ČR, ale i společnost Černá louka, Klub přátel hornického muzea a Nadace Landek.

Skok přes kůži se v Ostravě konal naposledy předloni na velmi vhodném místě, a to přímo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě.
Odmítnuté setkání hornických měst a obcí v Ostravě = evropská ostuda

Jak uvádí v tiskové zprávě věnované akci, návštěvníci se mohou těšit kromě tradičních hornických slavností a oficialit, také na bohatý kulturní a společenský program - koncerty, výstavy… Město připravuje také novou webovou stránku.

Ohlédnutí za rokem 2018

Máme jiné priority! Zněl v roce 2018 vzkaz města horníkům se zdůvodněním, že ačkoliv si město váží si hornických tradic, s požadavkem na financování akce (tehdy s rozpočtem okolo 1,7 milionu korun) bylo osloveno pozdě.

Když byla mimo hru Ostrava, o uspořádání SHMO uvažovali tehdy ve Stonavě.

Letošní oslavy hornického svátku se v Karviné odbývají pouze pietou za zemřelé kamarády, kulturní program pro veřejnost není.
Den horníků na Ostravsku? U těžařů jen pieta, na Turky už vzpomene málokdo

„Byli jsme připraveni zachránit hornickou čest tohoto regionu. O setkání v naší obci jsme jednali,“ komentoval úvahy starosta Ondřej Feber. Stonava však není pro podobnou akci dostatečně velká a chyběly jí i ubytovací kapacity.

Pořadatelství 22. SHMO se tehdy ujalo město na severu Čech - Sokolov.