Čtrnáctiletý Denis Knebl z Ostravy-Poruby bojuje se smrtelnou nemocí.

DENIS KNEBL s maminkou.„Když mu byly čtyři roky, diagnostikovali u něj svalovou dystrofii Duchennova typu. Nevyléčitelná nemoc má genetický původ, projevuje se většinou u chlapců. Přenašečky jsou ženy, vede k postupnému ochabnutí svalstva a končí ochabnutím dýchacího svalstva," vysvětluje Deniskova maminka Libuše Ligocká (vpravo na snímku se synem), zatímco vedle ní poskakuje třetí ratolest malá dcera Timea.

„Od té doby stále hledám možnosti léčby. Nemoc postupuje, Denisek v devíti letech přestal chodit a od té doby je na vozíčku. Shodou nejrůznějších náhod jsem se seznámila s filipínským lékařem, který se sám pomocí aplikace kmenových buněk vyléčil z rakoviny," říká Libuše Ligocká.

Věděla, že podobná léčba probíhá také v Izraeli, ale nakonec se rozhodla pro Filipíny. Naše zdravotní pojišťovny tuto léčbu, která je zatím ve stadiu výzkumu, nehradí.

A tak začala shánět peníze. Povedlo se. Letos v dubnu s Deniskem odletěla na filipínskou kliniku. „Udělali nám oběma velmi podrobné testy. Jsem nejlepší dárce. Z malé kůstky v bederní části mi odebrali kmenové buňky, které pak po dobu pěti týdnů množili. Poslední šestý týden je Deniskovi ve třech dávkách aplikovali," říká paní Libuše.

Vrátili se domů a záhy nejen chlapcova fyzioterapeutka pozorovala změny. „Lýtka, která měl odjakživa tvrdá jako kámen, najednou změkla. Snadněji zvedal hlavu, když vstával z postele," popisuje s jiskrami v očích Deniskova maminka.

„Před pár dny byl u nás pan doktor z Filipín a také konstatoval zlepšení stavu," dodává paní Libuše. Aby ale byla léčba účinná, v určitém časovém období, nejpozději do února příštího roku, potřebuje Denis aplikaci dalších tří dávek kmenových buněk. A tak rodina opět shání peníze.

Jednou z možností, jak i vy můžete Denisovi pomoci, je zapojit se do akce Deníku s názvem Kabelkový veletrh. Stačí, když přinesete do redakce Deníku kabelku, kterou již nenosíte.
Ty se budou 6. listopadu od 8 do 12 hodin prodávat na Kabelkovém veletrhu v ostravském areálu výstaviště Černá louka v pavilonu A. Výtěžek půjde na konto Denise Knebla - více o akci se dočtete zde.