Přes dvacet tisíc dvě stě lidí nemá v současnosti v Ostravě práci. Je jich o šedesát méně než před měsícem a o více než sedm set méně než před rokem. „Nezaměstnanost v měsíci srpnu od roku 2006 pravidelně klesá s výjimkou loňského roku,“ podotkla ředitelka úřadu Yvona Jungová.

Pozitivně hodnotí i další, i když mírné zvýšení počtu volných pracovních míst. Přibylo jich šestnáct, celkem tak lidé mohou vybírat z 2032 volných pracovních míst. „O jedno volné pracovní místo se mohlo koncem srpna 2011 v okrese Ostrava teoreticky ucházet až deset osob, což je o 4,6 méně než před rokem. Jedná se o nejlepší letošní výsledek,“ řekla Jungová.

Srpnovou nezaměstnanost táhly podle odborníků dolů sezonní práce, zejména ve stavebnictví a cestovním ruchu. „K jejímu růstu naopak přispívali zejména čerství absolventi, kteří nenašli práci a místo do prvního zaměstnání mířili rovnou na úřady. I nedávné statistiky mezd ukázaly, že situace na trhu práce je stále nejistá. Z výraznějšího růstu mezd se ve druhém čtvrtletí radovali pouze vybraní zaměstnanci soukromých firem,“ říká Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika.

Čerství absolventi vysokých škol, kteří mohli využívat status studenta a s tím spojené výhody jen do konce července, se přicházeli na úřad evidovat už od srpna. Teď se k nim přidávají i středoškoláci.

„Jen za prvních sedm zářijových dnů činili absolventi dvaadvacet procent z celkového počtu nově evidovaných uchazečů,“ vyčíslila Vladana Piskořová z krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.

Z 1145 lidí bylo absolventů 252. Volných míst pro vysokoškoláky je nejvíce pro lékaře. Středoškoláci s maturitou mají největší šanci se uchytit jako obchodní zástupci, operátoři telefonních panelů, finanční poradci a pracovníci ve službách.