V České republice, na Slovensku, v Rakousku i Estonsku se dnes otevřou dveře kostelů, kaplí a modliteben. V ostravsko-opavské diecézi se do Noci kostelů přihlásilo 140 účastníků, kteří nabídnou návštěvníkům bohatý program.

„Mottem Noci kostelů letos je verš ze starozákonní knihy Genesis z První knihy Mojžíšovy: ,Nechť jsou světla na nebeské klenbě, aby oddělovala den a noc. Budou na znamení časů, dnů a let´", vysvětlil Pavel Siuda, tiskový mluvčí Biskupství ostravsko-opavského. Jak doplnil, také letos budou mít účastníci Noci kostelů k dispozici poutnické pasy a pro každý kostel jsou natištěny sběratelské kartičky.

Více tipů na víkend najdete v dnešním tištěném vydání Moravskoslezského deníku.
Vychází s přílohou TV magazín. 

Noc kostelů zahájí v 18 hodin vyzvánění kostelních zvonů. V řadě farností se pořadatelé sejdou o hodinu dříve na mši svaté. „V ostravské katedrále bude od 17 hodin sloužit mši svatou biskup František Václav Lobkowicz," podotkl Siuda.

První hodiny programu jsou na řadě míst zaměřeny na dětské návštěvníky. Farnosti nabídnou také koncerty, výstavy, komentované prohlídky, možnost vystoupat na kostelní věž nebo se podívat na varhany. Organizátoři se snaží program obměňovat a nabízet i něco nového.

„Například v Pusté Polomi zahájí Noc kostelů cyklojízda již v 17 hodin na parkovišti před zdejším kostelem. V době od 17 do 19 hodin bude možné navštívit v libovolném pořadí kaple v Budišovicích, Hlubočci, Kyjovicích, Podvihově a kostel v Pusté Polomi a získat tam pamětní razítka. V kaplích bude možno zapálit svíčku," doplnil Siuda. Účast na cyklojízdě podle jeho slov přislíbil i Víťa Dostál z Hlubočce, který na kole objel celý svět.

Sportovně zahájí Noc kostelů rovněž v Českém Těšíně, kde mají v plánu kostely obíhat. Běh Noci kostelů se zde uskutečnil poprvé loni. „Skupina tvořená zástupci deseti kostelů a modliteben ze šesti křesťanských církví z Českého Těšína i Cieszyna běžela trasou propojující všechny otevřené kostely," popsal Siuda. Letos na tuto úspěšnou akci navazují. Ke skupině běžců se může tentokrát připojit kdokoliv. Je ale třeba se k běhu zaregistrovat u jednotlivých církví.

Kdo zavítá na Novojičínsko, neměl by minout Památku roku 2013 kostel svaté Kateřiny ve Štramberku-Támovicích. Prestižní cenu uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za nejlepší projekt a realizaci obnovy nemovité kulturní památky.

V Bílovci se do Noci kostelů zapojí také místní zámek se svou zámeckou kaplí svatého Hyacinta. Otevřená bude až do 23 hodin. Součástí budou Zámecké slavnosti. Prohlédnout si zápisy ve starých matrikách bude možné v Hlučíně-Darkovičkách.

V Hradci nad Moravicí bude o své misi v Afghánistánu od 18.15 do 20 hodin vyprávět místní rodák a vojenský kaplan Kamil Vícha. Od 19 do 22 hodin si budou moci návštěvníci zahrát na varhany bývalého hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice, který je v majetku města.

Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí zahrají místní děti od 19 hodin divadlo na téma Jonáš a velryba. Za příznivého počasí budou moci od 19.30 do 20.30 hodin vyběhnout do areálu střediska pro mládež a zahrát si kartičkovou soutěž. V souvislosti s restitucemi církevního majetku bude duchovní správce farnosti Stará Ves nad Ondřejnicí hovořit o tom, jak hospodaří farní rodina. Tématu majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi se budou věnovat také v Pusté Polomi.

Podrobnější programy jednotlivých otevřených kostelů najdete na www.nockostelu.cz.