Připraveny jsou desítky exkurzí, diskusí, nejrůznějších ukázek a přednášek. Lidé si mohou prohlédnout místa, kam se běžně nedostanou, čekají na ně situace, jež normálně nezažijí. Organizátoři připravili i zajímavá setkání. Až na jednu výjimku, kterou je vystoupení legendárního zpívajícího právníka Iva Jahelky, jsou vstupy zdarma.

Do Noci práva se mimo jiné zapojily soudy v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku. Dopolední program je určený školám, odpolední pak široké veřejnosti.

Ústav soudního lékařství

Noci práva se tradičně zúčastní i Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (ÚSL), který ročně provede přibližně 1200 pitev, 3000 toxikologických vyšetření a 4000 vyšetření krve na alkohol.

Ostravský advokát a předseda správní rady Nadačního fondu Paragraf Petr Kausta.
Jsme šílená země! Lidé se musejí naučit znát svá práva, i to, co už je za hranou

Disponuje moderním pitevním traktem a špičkově vybavenou toxikologickou laboratoří. V minulých ročnících byly termíny exkurzí v ÚSL velmi brzy obsazeny. Stejná situace zřejmě nastane i letos. Organizátoři proto doporučují včas se registrovat, a to nejen k prohlídce ÚSL.

Připravena je i řada přednášek. Jedna z nich je věnována tragické události, k níž došlo 10. prosince 2019 ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Šílený střelec tehdy připravil o život sedm lidí. Jednou z letošních novinek je zapojení Planetária Ostrava, kde se příchozí mohou mimo jiné těšit na přednášky „Právo a vesmír“ a „Zvláštní způsoby nabývání vlastnického práva ve vesmírné perspektivě“.

Rezervace

„Očekávám, že stejně jako v minulých ročnících bude největší zájem o komentované prohlídky Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, o simulované soudní procesy a komentované prohlídky soudů. Ten program je opravdu bohatý a pestrý. Věřím, že si v něm každý najde to své. Vstupy jsou kromě vystoupení Iva Jahelky bezplatné. Vzhledem k omezené kapacitě ale doporučuji včasnou rezervaci na našich webových stránkách," uvedl generální manažér projektu Petr Kausta z Nadačního fondu Paragraf, který letošní ročník Noci práva pořádá společně se spolkem Nugis Finem.

Okresní soud v Ostravě si společně s Krajským soudem v Ostravě pro návštěvníky připravily simulované hlavní líčení (trestní řízení) s komentářem a s následnou diskuzí v rámci projektu Noc práva, 6. března 2020 v Ostravě.
Noc práva v Ostravě: Obrovský zájem veřejnosti, na pitevně, u soudu i jinde

Noc práva se v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku koná ve středu 15. března. Detailní program s možností on-line rezervace lze nalézt na stránkách Nadačního fondu Paragraf na www.nfparagraf.cz.

K TÉMATU

Kdo se v Ostravě, Opavě a Frýdku-Místku zapojí do letošního ročníku Noc práva:
Krajský soud v Ostravě, Okresní soud v Ostravě, Okresní soud ve Frýdku-Místku, Okresní soud v Opavě, Krajské státní zastupitelství v Ostravě, Okresní státní zastupitelství v Ostravě, Česká advokátní komora, Probační a mediační služba, Vazební věznice Ostrava, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Ústav soudního lékařství FNO, Fakultní nemocnice Ostrava, Městská policie Ostrava, statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Český rozhlas Ostrava, kavárna V Zahradní, Planetárium Ostrava.