Vstoupit do vnitřního areálu Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity nebylo jen tak. Příchozí museli předložit buď doklad o prodělaném onemocní Covidem -19 nebo dokončeným očkováním. V případě, že tyto doklady neměli byly jim nabídnuty antigenní testy, a to buď ze slin nebo ze sliznice nosu. Teprve po splnění jedné z podmínek obdrželi žlutou pásku na ruku, aby s ní už bez zdržení mohli navštívit všechna další místa Noci vědců v Ostravě.

Čas a přírodovědci

Zájemci, a bylo jich hodně, neměli námitky a požadovaná opatření splnili. Zaměstnanci i studenti jednotlivých oborů prezentovali obsah studia a trpělivě předváděli čím se jednotlivé obory při studiu zabývají.

Zajímavé byly ukázky předmětů, které lidé, mnohdy bezostyšně vyhazují a nechávají ležet v přírodě. Tak například plast vydrží 100 let, odhozené plenky od dítěte se rozloží za 500 let a podobně.

„Návštěvníci se také na komentovaných prohlídkách dozví něco o řekách. Máme zde ukázku modelu jak vypadala povodeň z roku 1880 a také počítačový model povodně z roku 1997 v Hranicích na Moravě. Dále něco o hornické krajině, o fotosyntéze, o floře, fauně a dalších vědách, které zde vyučujeme a o kterých bádáme," řekl nám vědecký pracovník Stanislav Ožana.

Dub zvaný Dubisko valašisko tvrdé.
Dub z Kozlovic na Frýdecko-Místecku získal druhé místo v ekologické anketě roku

Noc vědců v ostravské knihovně.Noc vědců v ostravské knihovně.Zdroj: Deník/Josef Zajíc

V Moravskoslezské vědecké knihovně v Ostravě žlutý pásek opravdu bez námitek akceptovali u všech návštěvníků. Průvodkyně Michaela Mrázová všem přítomným prozradila jak se v čase mění kyselost papíru. Zájemci si mohli prohlédnout jednu z nejstarších knih z roku 1794, která byla převedena do digitální podoby.

V doprovodném programu byla k dispozici robotická dílna. Především děti se seznámili z ozoroboty. Ti reaugují na barvu černou , červenou, modrou a zelenou. Zvláštními fixy jsme si nakreslili dráhu, proložili barevně a robotka postavili na start. Jel si sám, reagoval na barvy a dojel do cíle.

 Vladaně Gomes Adolfo je 48 let. Pochází z Ostravy, ale už pět let žije v Africe.
Z Ostravy do Afriky: Život změnila ve 40, teď si v Angole plní sny a píše knihu

Čas a zemědělci

Návštěvníci Národního zemědělského muzea se například dozvěděli, jak dlouho trvá výcvik starokladrubských koní pro službu u police a jaké jsou konkrétní postupy místního hipologického oddílu Městské policie Ostrava. Starokladrubské koně si mohli prohlédnout také před budovou muzea.

Pivovarská laboratoř ukázala, jak funguje pracoviště, které je od 30. let 20. století součástí velkých pivovarů. Seznámit se návštěvníci mohli s laboratoří pivovaru Radegast v Nošovicích, kde čepovalo pivo a probíhala škola čepování. K vidění byla zařízení jako sacharometr, hustoměr, refraktometr, PH metr a další.

Benzina, Místecká ulice, Ostrava, 24. 9. 2021, monopost formule 1 stáje Alfa Romeo Racing Orlen.
Do Ostravy dorazil monopost formule 1, je v obležení lidí

„Národní zemědělské muzeum funguje také jako platforma pro prezentaci současné vědy a Noc vědců je skvělou příležitostí. Čas je přirozenou veličinou nejen v muzeologii, ale i v zemědělství - bez něj bychom se plodů zemědělské činnosti nedočkali,“ řekl na adresu letošního tématu Noci vědců generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.