Meteorický roj Perseid, kterému se občas říká „Slzy svatého Vavřince“, je každoroční ozdobou prázdninového nebe. „Perseidy lze každý rok pozorovat od 17. července až do 26. srpna. V období kolem 12. srpna je však jejich aktivita nejvyšší,“ vysvětluje Martin Vilášek z ostravského planetária. To si pro návštěvníky ve středu 12. srpna večer připravilo speciální program. Při pozorování meteorů v hvězdárně si budou moci poslechnout odborníky a vyzkoušet další doprovodné aktivity.

Prezentace dvou dvoupatrový autobus, které chce město Ostrava využívat k turistickým účelům, 10. srpna 2020 v Paskově.
PODÍVEJTE SE: Tohle jsou výletní doubledeckery pro Ostravu! Zatím ale nevyjedou

Pozorovat perseidy je možné odkudkoli, odborníci však doporučují volit vyvýšená místa mimo města. „Nejlepší podmínky pro pozorování jsou daleko od přesvětlených měst, ideálně na horách. Pokud ale máte dobrý výhled a víte, kam se dívat, lze je pozorovat i z okrajových částí měst,“ doporučuje astronom Vilášek.

V noci z 12. na 13. srpna bude možné napočítat mezi 50 až 75 meteory za hodinu. „Doporučuji sledovat v leže nebo na lehátku směrem k východnímu obzoru, kde se v souhvězdí Persea nachází místo, odkud meteory vylétávají,“ dodává astronom.

Meteor Perseida. Image Credit: NASA/Bill Ingalls.Zdroj: archív Planetária Ostrava

Kromě mimořádného úkazu je hvězdárna otevřena v srpnu vždy v pátek a v sobotu večer. „Zájemci mohou dalekohledy pozorovat objekty blízkého i dalekého vesmíru a přitom poslouchat výklad zkušeného lektora,“ uvádí vedoucí Planetária Ostrava Ivana Marková.

O prázdninách si návštěvu užijí především rodiny s dětmi. „Připravili jsme pro ně spoustu programů. Formou unikátní celooblohové projekce uvádíme filmy a pohádky, jejichž nedílnou součástí je i živě moderované promítání letní hvězdné oblohy se známými souhvězdími, planetami, Měsícem i objekty vzdáleného vesmíru,“ láká vedoucí planetária. V září chystají premiéru rodinného pořadu s plně animovanou celooblohovou projekcí o tom, jak přitažlivost „hýbe vesmírem“.

Zábava s rockovou muzikou je oblíbená v celém Česku. Ilustrační snímky.
Klimkovice u Ostravy chtějí tradiční rockovou zábavu. Rozhodne zastupitelstvo

Provoz Planetária byl na přelomu prázdnin omezen kvůli modernizaci projekčního systému v sále, kde promítají hvězdnou oblohu a lety vesmírem. „Nyní je sál opět v plném provozu a návštěvníci spatří vesmírné animace i sférické filmy v mnohem vyšší obrazové kvalitě. Nový software digitálního planetária umožní i postupné zařazování animací nejen z astronomie, ale i dalších přírodovědných témat,“ potvrzuje Marková. Sál planetária má otevřeno od středy do neděle.

K TÉMATU

Planetárium Ostrava. Autor Adam Fišer.Zdroj: archív Planetária OstravaPRÁZDNINY V PLANETÁRIU

Během prázdnin jsou návštěvníkům přístupné také interaktivní expozice, kde mohou trávit čas zkoumáním zákonitostí vesmíru. Na podzim pak znovu zahájí astronomický kurz, který bude probíhat každou středu odpoledne. Obsahem kurzu budou základní přednášky o výzkumu planet soustavy, vzniku a vývoji hvězd, stavbě Galaxie, ale také minulosti a budoucnosti vesmíru. „Témat je opravdu hodně. Je důležité, že účastníci kurzu navštíví i hvězdárnu, kde budou moci pozorovat skutečné objekty večerní oblohy a přitom se seznámí s lidmi, které spojuje stejné téma: nekonečně záhadný a krásný vesmír,“ usmívá se vedoucí Planetária Ostrava. Zájemci se na kurz mohou přihlásit na stránkách planetária: www.planetariumostrava.cz.

Kateřina Milotová

Zásah hasičů při tragickém požáru v Bohumíně, srpen 2020.
Svědkyně požáru se po veřejné kritice omluvila hasičům. Byly v tom emoce, řekla