Vyjma menšího venkovního hřiště Nová Bělá žádný sportovně-relaxační prostor nemá. V zimních měsících jsou pak od sportu odříznuti úplně. I proto už má obec vypracovaný projekt na sportovní halu s přilehlým relaxačním parkem od firmy Chválek Ateliér.

„Na jedné straně nadáváme, že děti vysedávají u počítačů, ale na druhé straně mnoho neděláme proto, abychom je vytáhli jinam, ven. Proto jsme připravili tento projekt. Žádná taková hala či sportovní místo v obci nikdy nebylo,“ přiznává starosta Nové Bělé Lumír Bahr.

NEPŘEHLÉDNĚTE V pátečním tištěném vydání Moravskoslezského deníku, v unikátním seriálu Jak jsme žili v Československu, najdete historické fotografie z Proskovic.

Předpokládané náklady se pohybují kolem pětačtyřiceti milionů korun, dotaci přislíbilo město Ostrava. V optimálním případě by hala mohla lidem sloužit v roce 2020. Stát bude na ploše pěti tisíc metrů čtverečních v sadu za místním domovem pro seniory u Krmelínské ulice.

„Na pozemku je dostatečný prostor i pro vytvoření malého parku pro aktivity seniorů či maminek s dětmi,“ popsal Bahr s tím, že v samotné hale bude mimo jiné univerzální hřiště s hledištěm až pro sto lidí, čtyři šatny nebo klubovna.

ZKRATKOU NA KOLE

Ještě dál je projekt cyklostezky. Ta by v obci měla vyrůst ještě v letošním roce a spojila by Novou Bělou s nedalekou průmyslovou zónou v Hrabové, kam řada lidí dojíždí. Dnes auty, starosta ale věří, že po vzniku nové trasy by lidé mohli využívat bicykly. Ostatně trasování cyklostezky tomu napovídá.

„Cyklista nemá jak dostat se směrem na Hrabovou, je třeba to velkým okruhem objíždět po silnici. Cyklostezka trasu, alespoň co do délky, výrazně zkrátí,“ vysvětluje Bahr s tím, že nová trasa se napojí na stávající cyklistickou stezku v ulici Na Šancích a bude pokračovat dál dnes ještě zaslepenou ulicí Želivského.