Zvenčí – až na okolní dlažbu – je nová budova ekonomické fakulty (EKF) v podstatě hotová, koneckonců termín dokončení je do konce letošního roku.

„V tuto chvíli probíhají dokončovací práce, před námi jsou realizace drobných změn. Termín více méně držíme, zbývají dva měsíce stavby,“ informuje Deník Juraj Anděl z firmy Hochtief, vedoucí projektového týmu stavby. Zázemí pro EKF staví firma od prosince 2021 ve sdružení se společností Gemo.

Foto z probíhající výstavby Ekonomické fakulty VŠB-TUO.
Sledovaná ekonomka v Ostravě: v kampusu roste za miliardu nová, stará se prodá

Zeleno-bílá budova, jejíž podoba ctí celouniverzitní design, má čtyři nadzemní a jedno širší podzemní podlaží, kam se vejde 214 zaparkovaných vozidel, dalších 40 pojme parkoviště nad garáží. „Jde o největší podzemní parkoviště v areálu, díky němuž by se měla zlepšit celková situace s parkováním v kampusu univerzity, která je dlouhodobě nedostatečná,“ uvědomuje si Juraj Anděl, jenž podrobně studoval místní poměry.

Zastavěná plocha novostavby napojené na stávající budovu H je čtyři tisíce metrů čtverečních. To klíčové se bude odehrávat v nadzemních podlažích. V prvních dvou patrech jsou zejména seminární místnosti a učebny a také velká posluchárna pro stovku studentů, třetí a čtvrté podlaží tvoří zejména kanceláře pro pedagogy a konferenční místnosti. Nová budova má ostatně poskytnout zázemí pro zhruba 1700 lidí – 1400 studentů a 300 zaměstnanců.

Jako malá elektrárna

Dominantou budovy je vstupní foyer vedoucí přes dvě podlaží. Z něj budou moci studenti či pedagogové vyjít na venkovní atrium s posezením a zelenou střechou. Budova má několik dnes už standardních vychytávek. Například velkoobjemovou podzemní retenční nádrž na zachytávání dešťové vody, kterou se bude splachovat na toaletách a zavlažovat zeleň. Na střeše budovy je zhruba 400 fotovoltaických panelů. „Jejich celkový teoretický výkon ve špičce je přes 160 kilowattů. Cílem těchto opatření je snížit budoucí provozní náklady,“ říká Juraj Anděl.

VŠE O TÉMATU STĚHOVÁNÍ EKF ZDE.

Vyšší patra jsou v podstatě dokončená, stavaři „couvají“ směrem k východu. „Po stavbě bude následovat dovybavení, integrace audiovizuální techniky, vybavení nábytkem, dřevěným obložením a uměleckým dílem navrženým speciálně pro tuto stavbu,“ avizuje mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková, co naváže na samotnou výstavbu za 829 milionů bez DPH.

Některé zakázky na vybavení univerzita ještě soutěží, proto celková cena není známa. Podle původních odhadů mělo vybavení vyjít na víc než 93 milionů korun bez DPH (včetně projektové dokumentace a inženýringu, pozn. red.). Dotace z ministerstva školství činí 472,8 milionu korun bez DPH, zbytek platí škola.

Stěhování a osud budov v centru

Univerzita počítá se zahájením výuky v nových prostorách v zimním semestru příštího akademického roku, tedy od září 2024. Stěhování fakulty se má uskutečnit v letních měsících. Tehdy univerzita definitivně přestane využívat stávající budovu EKF v Sokolské třídě a také druhou budovu na Havlíčkově nábřeží blíž řece Ostravici, kde sídlí katedra enviromentální ekonomiky EKF.

Nové Lauby, stavba, Ostrava, 20. října 2023
VIDEO: V Ostravě finišuje stavba Nových Laubů. Takto vypadají uvnitř a na střeše

Jak už Deník dříve informoval, univerzita plánuje obě budovy v centru města prodat. Správní rada univerzity prodej schválila na konci minulého roku. Jaký je aktuální stav?

„Chystáme se na tento krok, avšak dražba bude zahájena až po přestěhování. Do veřejné dražby dáme obě budovy v centru města,“ potvrzuje mluvčí Halíková. V minulosti o známější z obou budov projevil krátkodobý zájem Okresní soud v Ostravě, který sídlí v Porubě, ze záměru však ustoupil.