DENÍK SLEDUJE

Stovky dělníků se nyní pohybují na území po bývalé koksovně Karolině. Pod jejich rukama vyrůstá moderní část centra Ostravy, jejíž první objekty už se jeví v jasných obrysech.

„Tady bude hlavní náměstí, pod kterým jsou parkovací stání pro čtyři sta aut. Na hektarovém prostranství by mělo být třeba tartanové hřiště, odpočinkové zóny a další prvky, které tuto rozlehlou plochu lidem zatraktivní,“ ukazuje na v současnosti betonovou plochu Jan Kočí z Multi Developmentu, šéf projektu Nová Karolina.

Budoucí náměstí se rozprostírá přímo před areálem historického Trojhalí a ústí do něj široká pěší zóna. Nad tou se z jedné strany tyčí takřka hotový objekt rozsáhlého obchodně-zábavního centra, ze strany druhé rozestavěný bytový dům. V říjnu by zde měla začít výsadba zeleně, například platanů.

Na opačném konci pěší zóny kutají stavaři pod úrovní země základy kancelářské budovy, jejíž dokončení bude mít oproti původnímu plánu roční zpoždění.

„Obchodně-zábavní centrum otevřeme už příští rok v březnu. Letos v listopadu se do něj začnou stěhovat obchodníci. To teprve začne na Karolině pravý šrumec. Přibude tu asi patnáct set pracovníků. Bytový dům by měl být dokončen asi o dva měsíce později,“ přibližuje Kočí harmonogram stěžejních staveb.

Obchody, restaurace i multikino

To už spolu s ním vstupujeme do objektu, který připomíná shluk obřích kostek. Ve dvou podzemních patrech obchodně-zábavního centra bude moci parkovat přes tisíc aut, část suterénu přitom zabere také velký supermarket Albert. Přízemí a první patro budou patřit obchodům nejrůznějších světových značek, druhé patro pak bude určeno především zábavě.

„Plochy máme nyní pronajaté z osmdesáti procent a při otevření věřím, že budeme plní. O žádný jiný náš projekt totiž nebyl takový zájem. Tedy kromě centra Chodov, ale to se stavělo v úplně jiné době,“ říká Jan Kočí a pokračuje: „V patře pro zábavu bude osmisálové multikino, několik fastfoodů a restaurací, z nichž jedna nabídne panoramatický výhled na Dolní oblast Vítkovic, a také dětský svět Puntanela nebo fitness centrum.“

Interiéry dominantního objektu už teď působí vzdušně díky průniku denního světla. Nabízejí i zajímavé průhledy na všechny strany. Podle Kočího jde o zcela unikátní projekt svého druhu, jehož koncepci navrhl světoznámý architekt Rem Koolhaas. Budova bude usilovat o certifikát „zelené stavby“.

„Půdorys zabírá čtyři hektary, skleněná střecha přitom má zhruba hektar. Díky tomu proudí dovnitř denní světlo. V jednom místě, kterému říkáme kaňon, je dokonce průhled z horního patra až do druhého podzemního patra,“ přibližuje šéf projektu. „Skleněné jsou také části venkovní fasády, bílé stěny jsou ze sklo-cementu,“ doplňuje.

Do druhého zábavního patra ústí i lávka, která Karolinu spojuje s vlakovým a autobusovým nádražím. Její část by mohla být přístupná ještě před koncem tohoto roku, aby se lidem usnadnila cesta do centra Ostravy. „Lávka musela vyústit až do druhého patra, protože přemosťuje železniční trať s elektrickým vedením,“ vysvětluje Kočí.

A co podle něj bude Nová Karolina pro Ostravu znamenat? „Od začátku říkáme, že nám jde o to plynule navázat na centrum města a vytvořit základ rozvoje nového území spojujícího Černou louku, Karolinu a Dolní oblast Vítkovic,“ dodává Jan Kočí.

Zajímavosti o Karolině v číslech

*V současnosti pracuje na Nové Karolině zhruba 900 dělníků. V polovině listopadu k nim přibude 1500 dalších pracovníků, kteří začnou připravovat jednotlivé obchody na březnové otevření.

*Pod plochou náměstí bude 400 parkovacích stání, dalších 1100 pro auta nabídne podzemí obchodně-zábavního centra.

*V obchodně-zábavním centru bude více než 240 maloobchodních a zábavních jednotek.

*V bytovém domě se má nacházet 240 bytů různých velikostí a dalších 237 parkovacích stání v podzemí.

*V administrativní budově má být 23 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor rozložených do šesti nadzemních podlaží.

*Projekt Nová Karolina se bude dále rozrůstat v navazujících fázích až do celkové rozlohy 32 hektarů. Celkem se má stavět ve čtyřech etapách do roku 2018.

Harmonogram Nové Karoliny

V březnu 2012 se otevře obchodně-zábavní centrum, spolu s ním bude zpřístupněna velká pěší zóna i hlavní náměstí. Fungovat začnou i první části dopravní infrastruktury.

V květnu 2012 začnou žít první nájemníci v bytovém domě.

Kancelářská budova a objekt Trojhalí by měly začít fungovat na jaře 2013. Kanceláře už se stavějí, rekonstrukce Trojhalí začne zřejmě příští rok.

V roce 2012 by měla být zároveň zahájena druhá etapa výstavby. Ta zahrnuje realizaci dalších bytů a kanceláří kolem hlavního náměstí a také dopravní napojení na ulici Frýdeckou.

POSTŘEH MARTINA PLEVY

Na hodnocení „Fukušimy“ je brzy

„Teda, to roste rychle jak z vody. Člověk je čtrnáct dní na dovolené a hned to tu vypadá úplně jinak,“ říkal užasle nedávno v tramvaji jeden spolucestující svému vedle sedícímu kolegovi. „Jsem zvědav, co z toho nakonec bude. Zatím mi to připomíná fukušimskou jadernou elektrárnu,“ hodnotil přísněji vzhled hlavního objektu Nové Karoliny jiný Ostravan.

Lidé stavbu nového centra krajského města sledují pozorně, když sjíždí tramvaj z frýdlantských mostů. Většina pasažérů vyhlíží z okýnka a pozoruje stavební ruch. Z reakcí je často cítit, že názory obyvatel města na tento mnohamiliardový projekt jsou velmi protichůdné. Často je slyšet nedočkavost těch, kteří se těší na otevření, ale i kritika a slova o promarněné šanci postavit něco lepšího.

Myslím, že je ale pořád ještě brzo na to, Karolinu jednoznačně hodnotit teprve se loupe ze skořápky. Uvidíme, jak se po dokončení začlení do struktury města, jestli bude jeho přímou součástí, nebo naopak „vředem“, jestli bude lidi lákat, nebo odpuzovat. Každopádně je ale třeba uznat, že v krajském městě vzniká co do rozsahu mimořádný projekt, který navíc z opačné strany, než je ulice 28. října, vypadá úplně jinak.

Mezi Trojhalím, obchodně-zábavním centrem a obytným domem vzniká vskutku rozsáhlé náměstí, vůči kterému přestává být „Fukušima“ tak kolosální. Docela velkoryse vypadá i široká pěší zóna mezi oběma hlavními stavbami, která by měla být doplněna zelení. Počkejme, co navíc s tímto místem udělá i kancelářská budova, jejímž středem povede ulice přímo navazující na současné centrum města. Verdikt ke Karolině je třeba odložit minimálně do března příštího roku.

Související články: Znečistěné ovzduší v regionu

Kauzy spojené s proměnou Ostravy