Průvodci prováděli skupiny zájemců od dvou do šesti hodin. Na Prokešově náměstí byl pořadateli připraven doplňující kulturní program. Zahájení oslav se osobně zúčastnil i primátor města Ostravy Jan Dohnal.

U příležitosti vzniku samostatného Československého státu byly pro širokou veřejnost otevřeny jinak nedostupné prostory. Do zajímavé části prohlídky patřil například sál zastupitelstva, síň Rady města Ostravy a pracovna primátora. Oblíbená jako každý rok byla i letos jízda raritním výtahem páternosterem a návštěva radniční věže.

Z historie

Vznik samostatného Československého státu ale nebyl jedinou dnešní sváteční událostí (důvodem) otevřených dveří magistrátu. Pomyslné třiadevadesáté narozeniny oslavila také samotná radniční budova. Dne 28. října 1930 totiž tehdejší zástupci Ostravy Novou radnici otevřeli.

„Nová radnice, která byla vystavěna v letech 1925 až 1930, je doposud největším radničním komplexem v celé České republice a patrně i v bývalém Československu. Jedná se o komplex s nejvyšší radniční věží v České republice, která měří osmdesát pět celých šest metrů,“ vysvětlil šéfredaktor městského zpravodaje Radnice Marek Skřipský.

„Vznik Nové radnice spadá do druhé poloviny dvacátých let minulého století. Projekt budovy vypracovali vítězové architektonické soutěže, místní stavitelé Jan Hrubý a František Kolář a architekt z Brna Vladimír Fischer,“ informoval archivář Jozef Šerka.

Zábava na náměstí

„Dnešní prohlídka se mi moc líbila. Otevření významné budovy je skvělá příležitost, jak oslavit státní svátek. Výklad provádějícího byl velmi zajímavý a měli jsme možnost se podívat do místností, které nejsou vždy přístupné. Je dobře, že se v akci stále pravidelně pokračuje,“ řekla Deníku například jedna z návštěvnic Simona Bulawová.

Podobný názor měl i další účastník prohlídek Jakub Norek.

„Myslím si, že je fajn, že obyvatelé města Ostravy se mohou podívat do prostorů, kam se standardně nedostanou. Zároveň si tak připomenou vzájemnou vazbu ke vzniku Československého státu a otevření největší radniční budovy,“ řekl Deníku Jakub Norek.

A nejen o komentované prohlídky a jindy nedostupné prostory byl velký zájem. Pořadatelé doplnili program o statické a dynamické ukázky složek integrovaného záchranného systému. Lidé se seznámili s pracovní náplní a úkoly hasičů, strážníků, záchranářů a policistů. Dále organizátoři připravili tvořivé koutky střediska volného času. Na pódiu vystoupili tři hudební interpreti, aby zajímavou událost ozvláštnili.