Jedním z důvodů zastavení sanace heřmanické haldy je spor o kvalitu zásypu, který hořící odval odděluje od zapouzdřené chemické skládky. Bez rozhodnutí orgánů, zda jde o přijatelný materiál, nebo „skládku“ s plasty, dřevem či třeba kovy, Diamo odmítá pokračovat. Druhým hlavním důvodem, jak to státní podnik prezentuje, je změna vlastnických poměrů na pozemcích, na nichž je část hlušiny navezena. Od roku 2022 patří Daliboru Tesařovi z cresco&finance.

„Tato společnost získala pozemky v roce 2022 za 46 milionů korun a za přístup, který umožní pokračování sanačních prací, požaduje nájemné ve výši okolo 30 milionů korun ročně. Odkup pozemků nabízí za téměř desetinásobnou částku, za kterou firma pozemky odkoupila v roce 2022,“ uvedlo nedávno v prohlášení Diamo.

Balónková výstava a Čokoládový festival na Černé louce, 16. února 2024, Ostrava.
Pastva pro oči i jazyk. V Ostravě začala balónková výstava a festival čokolády

Podle Dalibora Tesaře to není pravda a na důkaz nyní nabídl, že státní podnik pustí na pozemky sanovat haldu zcela bezplatně. „Opakovaně požadujeme okamžité zahájení prací na sanaci odvalu Heřmanice, samozřejmě tentokrát už v souladu se zákonem, a hlavně striktně podle platných povolení a platných rozhodnutí Obvodního báňského úřadu (OBÚ) ze dne 30. 5. 2012. Ujišťuji Vás, že pro společnost cresco&finance a.s. je pokračování sanace hořícího odvalu Heřmanice nejvyšší prioritou!“ napsal Dalibor Tesař náměstkovi primátora Ostravy pro životní prostředí Aleši Boháčovi. Tentýž dopis, jehož znění má Deník k dispozici, měl adresovat i Diamu.

Tesař: nabídka za nula. Diamo: nebylo to za nula

„Za předpokladu, že Diamo uvede svou činnost do souladu s výše uvedenými rozhodnutími správních orgánů, související dokumentací a předloží závazný harmonogram prováděných prací, který společně odsouhlasíme, včetně případných sankcí za jeho neplnění, uzavře vlastník pozemků se státním podnikem novou nájemní smlouvu všech pozemků pod úložným místem těžebního odpadu za cenu nájmu ve výši 0 Kč,“ potvrdil v dopise Tesař, že je na svých pozemcích ochoten nechat Diamo sanovat bezplatně.

VŠECHNY ČLÁNKY KE KAUZE HALDY NAJDETE ZDE

Diamo ale obdržení takového dopisu popírá. „Pan Tesař žádnou nabídku Diamu na užívání jeho pozemků za 0 Kč neučinil, jelikož podmíněná nabídka za tuto částku byla adresována náměstku primátora Aleši Boháčovi,“ řekl Deníku mluvčí Diama Tomáš Inderi s tím, že Cresco&finance učinilo Diamu dopisem z 14. února navazující nabídku. „V ní vůbec finanční hledisko není řešeno, nevíme tedy, jestli je za nula korun, navíc v ní přibyly nové podmínky. Obě nabídky však obsahují těžko splnitelné požadavky. O nabídce se snažíme jednat, ale téměř celý týden od zaslání první výzvy se cresco&finance jednání o upřesnění technických podmínek fakticky vyhýbá. Zatím se nikam neposouváme,“ dodal Indrei.

Policistům se podařilo najít ukradené auto. Foto: Policie ČR
Jako za rady Vacátka. Kriminalisté poznali zlodějův rukopis. Muž ale „bručel“

Podle Tesaře Diamo jen neustále kličkuje. „Není žádná navazující nabídka, je pořád jen jedna, za nula korun, kde říkám, ať se Diamo v sanaci drží v mezích, které mu stanovil OBÚ z roku 2012,“ vysvětlil Tesař. Deník má komunikaci mezi oběma stranami k dispozici, není z ní však patrné, co bylo obsahem přílohy ze zmíněného valentýnského data. Vyplývá z ní však, že před doladěním posledních informací Diama pro Deník obdržel ředitel státního podniku totožný dopis jako náměstek primátora a z průvodní mailové komunikace vyplývá, že je zasílán opětovně. Zástupci kraje, města a ministerstva tak budou mít co dělat, aby se za jejich dohledu, bez něhož jsou další jednání nepředstavitelná, pokračování v sanaci skutečně dohodlo.

Zpátky v čase. Proč sanace už rok a půl stojí?

Do této bezplatné, byť Diamem zpochybňované nabídky společnosti cresco&finance kalkuloval státní podnik s nájmem 30 milionů ročně nebo s odkupem pozemků za 460 milionů korun. Ani na tom se však obě strany neshodnou. Proč?

Podle Diama je cena pozemků sotva desetinová. „Na základě zjištěných cen a uvedených skutečností stanovujeme tržní hodnotu oceňovaných pozemků na částku 43,46 milionu korun,“ stojí ve znaleckém posudku z prosince 2022, který pro Diamo zhotovila kancelář Ostravská znalecká.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Strach o výplaty. „Peníze nepřišly,“ bouří se lidé. Liberty: „Odešly všem“

Naopak v posudku, který si rovněž v roce 2022 nechala společnost cresco&finance vyhotovit u znalce Martina Vehovského z Rohova, stojí notně odlišné údaje. Obvyklá cena pozemků v místě heřmanické haldy je podle předmětného posudku 72,3 milionu korun před sanací, v případě dokončení řádné sanace, jak Diamu v roce 2012 stanovil OBÚ, by se podle znalce měla zvýšit na 677 milionů korun. Posudek tedy kalkuluje s rozdílovou cenou za pozemky ve výši 604,7 milionu korun.

V roce 2023 si cresco&finance nechalo udělat další posudek u téhož znalce, který už kalkuluje s částkou 425 milionů korun nebo ročním nájemným 29,8 milionu korun. Tedy s částkami podobnými, o kterých Diamo tvrdí, že je po něm cresco&finance donedávna požadovalo, aby mohlo pokračovat v sanaci.

Nová radnice v Ostravě. Ilustrační foto.
Ostravané i letos zaplatí za teplo víc než v minulém roce. Skoro o 9 procent

„Nejednalo se o žádost k úhradě zmíněné částky, pouze jsem předložil znalecký posudek s obvyklou cenou pozemků a řekl, že jsem ochoten o čemkoli jednat,“ řekl Deníku Tesař.

„Alfa a omega celého sporu je separační linka, která je jim nyní k ničemu," popsal spor Indrei. „Požadovali za ni právě 600 milionů, o rok později přišla Diamu, respektive státu nová nabídka k odkupu třídící linky z haldy, která znovu kopírovala zmíněnou cenu pozemků,“ uvedl Tomáš Indrei. Až do zvýšeného mediálního zájmu setrvávalo u nehybné komunikace obou stran.