„Na rozdíl od bývalé práce v podzemí na Chlebovicích nebo ve Staříči, nyní sedávám na Fifejdách ve výškové budově s okny a výhledem na haldu Ema,“ uvádí Tomáš Hisem, jemuž letos bude osmačtyřicet let. Z nich má v hornictví odpracováno více než čtyřiadvacet. V přípravách při ražení nových důlních děl a ke konci i v rubání při samotném dobývání uhlí.

Snímek z facebookové stránky věnované dokumentu Nová šichta.
VIDEO: Unikátní ostravský film zachycuje proměnu havíře v ajťáka

Před uzavřením paskovské šachty se mu naskýtá možnost udělat kurz objektově orientovaného programování. Důlní technik Tomáš jde do toho i s kolegy Jardou, Martinem a Rosťou. Z horníků se až na posledního zmíněného stávají skuteční „ajťáci“, tedy specialisté na informační technologie (IT). Dobývací i razicí stroje vyměňují za klávesnice u počítačů a programují.

„Vyhráno jsme ale neměli, nejstarší z nás – Rosťa – hledání práce vzdal a je ze z něho mistr ve výrobě. Jarda, Martin i já zůstáváme v IT oboru. Byť konkrétně mně trvalo najít nové zaměstnání stejně dlouho jako těhotenství, devět měsíců,“ pokračuje Tomáš s tím, že reakce na desítky zaslaných životopisů se dají spočítat na prstech. A mimotot, žádné nabídky neobsahují.

Zdroj: Youtube

„Málem jsem se na to vykašlal i já. Dva měsíce jsem dělal dělníka v betonárce, kde mistroval někdejší vedoucí ze šachty. A rozesílal životopisy, což je sice aktivní, ale nikoliv efektní,“ popisuje Tomáš. Místo nakonec dostává u tvůrce e-shopových portálů NetDirect… kde ho na prvním pohovoru odmítají. „Firma je z Ostravy a já jsem hrdý, že patřím k jejímu týmu,“ podotýká.

Hornictví a IT sféra se podle něj každopádně moc srovnat nedají, byť únava po práci je prý nakonec stejná. „Na šachtě by ale nešlo kopat či razit z domu a mít volnou pracovní dobu. Na druhé straně, peníze tam byly lepší,“ míní Tomáš, který má z havírny i schopnost improvizace. Spočívající třeba v plnění úkolů na smartphonu, když mu svého času přestává sloužit notebook!

Ilustrační snímek.
Hornické památky v ČR: Ostrava jich má nejvíce!

Tomáš se díky přerodu z horníka na programátora stává i „hlavní hvězdou“ nového celovečerního filmu z dílny studentských tvůrců okolo režiséra Jindřicha Andrše. „Celkem symbolicky se jmenuje Nová šichta, tak jako program na pomoc propouštěným havířům, díky němuž jsem začal s programováním. Filmaři mě začali točit na šachtě a pokračovali několik let,“ uzavírá.