„Původní budova už neplnila standardy moderní doby. Navíc už byla v dezolátním stavu a její rekonstrukce by nebyla ekonomicky výhodná. Proto se rozhodlo, že bude zbourána a postaví se nová,“ uvedl starosta Vítkovic Richard Čermák. Nová smuteční síň splňuje veškeré požadavky moderního pohřebnictví a umožňuje pozůstalým důstojné a komfortní rozloučení se zesnulými.

Smuteční síň není využívána jen občany Vítkovic, ale obyvateli celé Ostravy. „Dřívější budova z časů první republiky svému účelu dlouho a dobře sloužila. Ta nová nyní umožní důstojné rozloučení se zesnulými a zároveň poskytne všem přítomným i zaměstnancům vítkovického hřbitova patřičný komfort,“ ujistil náměstek ostravského primátora Aleš Boháč.

Konec. V pátek 21. ledna 2022 byl v obřadní síni hřbitova v Ostravě-Vítkovicích uskutečněn poslední obřad. Po něm už jen malá vzpomínka na tuto stavbu, která ukončila provoz a čeká ji zbourání.
Derniéra vítkovické smuteční síně, čeká ji demolice. Zavzpomínali i funebráci

Zbouraná smuteční sín neprošla od své kolaudace v roce 1925 žádnou zásadní modernizací. Autoři návrhu té nové koncipovali stavbu v čistém a moderním duchu. Objekt má bílou fasádu, okna z hliníkových rámů a smuteční síni dominují dřevěné detaily a obložení.

„Připravujeme i renovaci kovaných vstupních bran do areálu hřbitova, jež by se měla uskutečnit ještě letos. Postupně budou dokončeny i všechny chodníky, takže v příštím roce bude hřbitov opravdu noblesním místem a chloubou města,“ řekl starosta obvodu.

Takto bude vypadat nová kancelářská budova v centru Ostravy, která ponese příznačné jméno Organica.
Hlavně stavět! TOP 10 projektů roku 2022 v Ostravě

Samotná výstavba nové síně je i prvním krokem k rekonstrukci primární obřadní síně, která sídlí ve Slezské Ostravě. „Aby vše proběhlo hladce, bylo třeba nejdříve zajistit výstavbu síně ve Vítkovicích. V současné době se tak řeší projektová dokumentace pro rekonstrukci smuteční síně ve Slezské Ostravě,“ uvedl náměstek primátora. Podle něj by k rekonstrukci mohlo dojít v roce 2025.