Aby byl opět atraktivním místem, kam by lidé chodili za zábavou a odpočinkem, toho by chtěli dosáhnout radní Vítkovic. V posledních letech proto park prochází revitalizací – vybudovali se tam nové chodníky a dětské hřiště, altán se rekonstruoval. Některé poničené nebo nemocné stromy byly vykáceny a v parku byly zasazeny desítky nových. Loni tam vznikla nová lezecká stěna a boulderingové centrum. V altánku se opět konají kulturní akce. „Chceme dále pokračovat ve výsadbě zeleně – nejen stromů, ale i keřů a květinových záhonů – a pokračovat v instalaci soch, ať se park zatraktivní,“ říká místostarosta městského obvodu Vítkovice Leoš Adamík.

Právě po dnešku je park o jednu sochu bohatší. Její autor – Valerian Jikija z Gruzie – ji vytvořil na nedávném mezinárodním sochařském sympoziu Landek. „Má název Energetická substance a je do parku zakomponovaná. On ji tvořil přímo s vizí, že bude na tomto místě stát,“ podotkl Adamík. Sochaři, kteří se mezinárodního sympozia účastní, si totiž vytipovaná místa předem objedou a domluví se, kdo kam kterou sochu bude dělat, tak aby se tam hodila a aby měla například to správné sluneční světlo. „Zhotovena je ze slezského mramoru ze Supíkovic,“ informoval organizátor sochařského sympozia Martin Kuchař, který měl na starosti i dnešní instalaci.

Do parku by se měla časem vrátit i socha medvídků, která tam v minulém století stála. Připomínala by zoo, která byla dříve tak oblíbená. Ze sochy ale zůstalo jen torzo, a tak radnice chce nechat vytvořit její přesnou repliku. „Našli jsme sochaře, který ji kdysi dělal. Je mu už přes osmdesát, ale stále tvoří. Chceme se s ním na tom domluvit,“ dodal Adamík.

Záměr vrátit sadu jeho původní charakter ale komplikují vandalové. Soustřeďují se na altán, ale ničí i lavičky. I z toho důvodu uvažují radní o tom, že by park potřeboval správce, který by se staral o čistotu a pořádek, a na starosti by měl i zahradní úpravy.