Nepříliš lichotivě hodnotí klienti dosavadní zkušenosti z návštěvy přemístěného úřadu sociální péče na ulici Pivovarskou v Moravské Ostravě. Úřad se přestěhoval před měsícem z prostor na Husově ulici a také z budovy na ulici 30. dubna do staršího domu v křídle objektu Ostravsko-opavské diecéze v centru města.

„Důvody byly ekonomické, vyšší nájem v budově na ulici Husově," uvedla Gabriela Petříková, vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek ostravského úřadu práce.

Lidé z městských obvodů Hošťálkovice, Lhotka, Mariánské Hory a Hulváky, Michálkovice, Moravská Ostrava a Přívoz, Petřkovice, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Václavovice, Vítkovice a Zábřeh si nově na Pivovarské mohou vyřídit různé formy sociální pomoci. Míří zde však také kroky zdravotně postižených z celé Ostravy.

Už najít samotnou budovu v sousedství kostela svatého Václava zřejmě není pro mnohé klienty sociálky jednoduché. Svědčí o tom cedule ve dveřích okolních domů, které upozorňují, že v nich hledaný úřad není a šipkami odesílají tápající dále. Ani samotná orientace v budově není jednoduchá. Ústně se žádné informace nedozvíte, místo toho visí u vchodu velká tabule s množstvím jmen a čísel kanceláří a doptat se musíte už sami. Přesvědčila se o tom i Petra Fialová, která si zde přišla vyřídit přídavek na dítě. Než našla ty pravé dveře, musela prostudovat cedulky od přízemí až do třetího patra.

V úzké chodbě tu čeká Pavla Bradáčová, maminka malých dětí. Zatímco své ratolesti usadila na lavici, sama musí stát. Uvolnila místo starší ženě s berlemi. „Je tu málo místa a nedá se tu dýchat," postěžovala. Vzduch asi hodinku před polednem by se dal doslova krájet. Chodby bez oken jsou v tomto horkém počasí prakticky nevětratelné, okno je pouze v mezipatře a ne v každém se dá otevřít. Dusno tak nejen visí ve vzduchu, ale graduje i mezi čekajícími lidmi.

„Doufám, že to do dvanácti stihneme," strachuje se Petra Fialová. Nerada by čekala venku, až se budova po polední pauze znovu otevře. Starší žena se po chvilce čekání začne shánět po WC. Když nenajde nikde dveře s odpovídající cedulkou, osloví procházející úřednici s dotazem na toaletu pro veřejnost. „To musíte do Martinovské prodejny na Masarykově náměstí," odkáže ji s tím, že v budově žádné WC pro klienty není. A ani do budoucna pravděpodobně nebude. „Nejsme povinni zřizovat WC, pokud jsme v nájmu. To je povinností pronajímatele, a tím je biskupství," dodala Petříková.

Iva Mušálková