DENÍK SLEDUJE

K jednacímu stolu o povolebním politickém uspořádání na ostravské radnici pozvala ČSSDv úterý jako první občanské demokraty. S ODS v minulém volebním období ČSSD v Ostravě vládla, mluvilo se o „harmonickém manželství“, proto mnozí předpokládají, že spolupráce těchto dvou stran bude pokračovat. Nevyloučil ji ani stávající primátor Petr Kajnar, ani šéf ostravské ČSSD Miroslav Novák. Oba ale prohlásili, že se vyjednávací tým ČSSD, jehož jsou členy, bude postupně setkávat se zástupci všech stran, které se dostaly do městského zastupitelstva.

Na první schůzce s občanskými demokraty si podle slov Miroslava Nováka vyjednavači upřesnili své programové priority, na kterých stranám záleží. „Mluvili jsme o ovzduší, řešení dopravy, budoucnosti ostravského dopravního podniku a Městské nemocnice Ostrava, která by v žádném případě podle našeho mínění neměla být zprivatizována. Jednali jsme také o představách, jak by měly být v budoucnu financovány městské obvody. V těchto oblastech jsme našli shodu,“ uvedl Novák. Dodal, že obě strany objasnily také své požadavky na personální obsazení městské rady.

„Tady shoda zatím není, názor na rozdělení vlivu v radě a na posty náměstků se liší,“ potvrdil Novák s tím, že ODS chce mít větší zastoupení v radě, než na které je zatím ČSSD ochotná přistoupit. „Budeme o tom ale ještě jednat,“ řekl Novák.

Byla by koalice ČSSD s komunisty lepší než s ODS jako doposud? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

„V zásadních prioritách jsme našli styčné body. Budeme o nich i o personálním složení rady jednat příští týden v úterý po senátních volbách,“ řekl předseda ostravské ODS Tomáš Petřík.

Jednání s komunisty sev úterý odpoledne neslo v podobném duchu jako s ODS. „Pokud jde o priority, na kterých nám záleží, nemá s jejich prosazováním KSČM problém. Vzhledem ale k počtu mandátů, které komunisté ve volbách získali, by koalice s nimi byla slabá. S největší pravděpodobností nepřipadá v úvahu. Ale budeme ještě dál jednat,“ řekl Novák.

Lídr KSČM do ostravského zastupitelstva Martin Juroška uvedl, že komunisté jsou připraveni nést s ČSSD odpovědnost za vedení města. Míní, že by tato spolupráce byla prospěšná. „Koalice by měla dostatečnou váhu,“ reagoval Juroška.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!