Polovina prosince je tradiční celostátní termín ke změnám v jízdních řádech hromadné dopravy. Novinky ještě musí v úterý schválit valná hromada Koordinátora ODIS (KODIS), to by ale měla být jen formalita. Co tedy cestující na regionálních silnicích i železnici čeká se zpětnou účinností od 10. prosince nového?

V Ostravě se do režimu „na znamení“ překlápí dalších dvaadvacet zastávek a na devíti autobusových linkách jsou připraveny změny, které si vyžádali jak samotní cestující, tak i firmy s ohledem na své směny. Vyjma těchto běžných změn se ale také mění názvy hned čtyř, většinou hojně využívaných zastávek ve městě.

PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA: DOLNÍ VÍTKOVICE

Zapomeňte na Dr. Malého, Vítkovice vysoké pece či Důl Hlubina. Od neděle už to jsou Don Bosco, Dolní Vítkovice a Dolní Vítkovice Hlubina. „O změně rozhodlo město, patrně na podnět samotných těchto institucí. Z Dolní Vítkovic je vyhledávaná lokalita a i stejnojmenné označení zastávek bude přehlednější,“ vysvětlila změnu mluvčí ostravského dopravního podniku Karolina Rycková s tím, že čtvrtá změna názvu se týká zastávky Vřesinská, avšak pouze té autobusové. Bude z ní Splavní. Zastávky ale byly přejmenovány také v Dolní Lutyni, Markvartovicích nebo Mostech u Jablunova, zcela nové pak vznikly v Karviné (hornická nemocnice), Odrách (Skřivančí) a Vřesině (Dařanec).

KONEC TĚŽBY I SPOJŮ

Některé autobusové linky naopak ztratily po ukončení těžby uhlí význam. Kvůli ukončení provozu na Dole Darkov závod 3 je zrušena linka 459 a linka 540 je zkrácena po zastávku Stonava, Důl ČSM-Jih. A kvůli konci těžby na Dole Paskov ve Staříči jsou zrušeny linky 382 a 628, které budou nahrazeny novými. Šest přeshraničních linek mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem je pak kvůli novému dopravci přečíslováno.

ODISKY PRO NOVÝ JIČÍN

Počínaje nedělí, avšak s platností patrně od úterý, se velká změna týká také dopravy v Novém Jičíně. Provozovatelem linek tam bude Arriva Morava. Hlavně však tamní MHD bude zapojena do systému ODIS, což přináší změny v zónovém členění a příslušnosti zastávek k tarifním zónám. Například obec Šenov bude nově součástí tarifní zóny 79. „V ODIS tak už nebudou jen dvě městské dopravy. V Orlové jsme s městem dohodnuti na pevném termínu začlenění, tím je červen 2018. Složitější to je ve Frýdku-Místku, kde je problém s nově založeným dopravním podnikem,“ sdělil jednatel KODIS Aleš Stejskal.

Podle informací Deníku by spolu s těmito změnami měla přibýt také možnost přibírat spolucestující při platbě bankovní kartou. Tento způsob úhrady jízdného čeká další posun.

Detailní změny na jednotlivých krajských linkách jsou blíže rozepsány na webu kodis.cz. Změny na železnici Deník rozklíčuje příští týden.