Na základě rozhodnutí investora město buďto z prodeje pozemku vyinkasuje o deset milionů korun více, nebo také hrozí, že investor couvne. 

Ředitel HZS Moravskoslezského kraje generál Vladimír Vlček.
Ostravský mrakodrap z pohledu bezpečnosti. Co na to říká šéf hasičů Vlček?

„Transakce pozemků byla přesunula z minulého roku na letošní, a je tak třeba zohlednit letošní sazby. Ač se to nezdá, po přecenění činí rozdíl téměř 40 procent!“ popsal primátor Tomáš Macura, proč zastupitelé nesouhlasili s původní částkou, která se podle znaleckého posudku vyšplhala meziročně o asi deset milionů korun na současných 34 milionů korun.

Město proto vyzve investora, aby nabídku dorovnal do odhadnuté výše.

Závazek

Jestliže se tak stane a sdružení tří stavebních firem začne stavět, zavázalo se město k dalšímu kroku. Zastupitelé totiž naopak schválili návrh, podle kterého město po dokončení stavby musí odkoupit třetinu bytů, tedy 31 jednotek, a dvě třetiny parkovacích stání, jmenovitě 119 míst. Za metr čtvereční bytové plochy by poté město zaplatilo 92 300 korun a 525 tisíc korun jedno parkovací místo.

Předstihová fáze výzkumu. V pozadí Ostravské muzeum.
Podívejte se: Archeologický výzkum Ostrava - Lauby spěje ke zdárnému konci.

Zastupitelé také podmínili další jednání tím, aby konsorcium firem účelově založilo novou společnost, která bude nositelem úvěru.

Ze hry však stále není ani možnost, že by se o stavbu postaralo samo město.

„Dosud nevíme, jestli investor podmínky, které vyvstaly z jednání zastupitelstva, splní. Kdyby je nesplnil, otevírají se další cesty,“ dodal neurčitě Macura. Nové lauby by měly stát v roce 2023.