Dvě z nových ředitelství vzniknou i z nynější severomoravské policie, která se od ledna rozdělí na krajská ředitelství Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Jejich nové ředitele v pátek v Ostravě představil a zároveň i uvedl do funkce policejní prezident České republiky Oldřich Martinů. Šéfem moravskoslezských policistů se stal současný severomoravský náměstek Tomáš Tuhý, policisty v Olomouckém kraji povede nynější ředitel severomoravské policie Jaroslav Skříčil.

„Transformace z osmi na čtrnáct krajů nás nestojí ani jedno místo navíc, nestojí nás ani jednu korunu navíc. Všechno řešíme v rámci rozpočtu, který máme přidělen. Nežádali jsme žádné peníze navíc ani žádné pracovní místo,“ řekl Martinů, který zároveň zdůraznil, že zachován zůstane i poměr policistů v kanceláři a v terénu. „Ačkoliv budujeme šest nových administrativ, tak se ten poměr nezmění a bude stále jedna ku osmi,“ prohlásil Martinů, podle kterého je důležité, že se policejní kraje sjednotily se samosprávnými kraji.

Změnu vítají i Slováci


„Každý hejtman má jednoho partnera,“ řekl Martinů, podle kterého se jmenováním nových ředitelů nebylo možné čekat až na 1. ledna příštího roku. „Je to kontinuální přechod,“ řekl Martinů s tím, že oba ředitelé již nyní musejí činit rozhodnutí například v rámci výběrových řízení.

Vznik nových policejních krajů přivítal i slovenský policejní prezident Ján Packa, který v pátek v doprovodu Oldřicha Martinů navštívil Ostravu.

„Novým územněsprávním policejním členěním se jasně vytyčí hranice krajů. Spolupráce bude určitě dobře fungovat,“ řekl Packa, podle kterého je právě regionální spolupráce tou nejrychlejší a nejúčinnější. „Svou roli samozřejmě sehrávají i osobní kontakty,“ dodal Packa.