Nožovka běločelá (Apteronotus albifrons) je jeden z nejznámějších druhů z řádu nahohřbetí a jako typický zástupce této skupiny ryb se vyznačuje zvláštním protáhlým tvarem těla s vlnícím se ploutevním lemem, skrytým způsobem života a slabými elektrickými signály, kterými komunikuje s ostatními jedinci svého druhu.

Pět jedinců této ryby se zvláštním protáhlým tvarem těla bylo do Ostravy dovezeno ze ZOO Hodonín po ničivém tornádu.

Krásní „duhoví“ papoušci Ara arakanga.
Mladí papoušci v ZOO Ostrava opustili hnízdo, už jsou plně opeření

V přírodě se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely po Paraguay. Dorůstá délky až 50 cm. „Zoo Ostrava získala nožovky ze Zoo Hodonín v rámci likvidace tamního akvarijního pavilonu kvůli následkům tornáda. Celkem jsme přivezli pět jedinců ve velikosti 20–30 cm a umístili jsme je v expozičním akváriu v Malé Amazonii, kde jsou pro tyto nožovky ideální podmínky,“ popisuje inspektorka chovu Markéta Rejlková.

Nožovka běločelá.Nožovka běločelá.Zdroj: ZOO Ostrava/M. Rejlková

Upřesňuje, že ryby jsou celé černé s výjimkou bílých pásků na ocase a světlého proužku na temeni, takže najít je v přítmí pod kořeny, kde se zdržují, chce dost trpělivosti. „Jsou to takoví černí duchové, jak zní i jejich anglický název „black ghost knifefish“. Už se ale osmělují a vyplouvají i přes den do volného prostoru,“ usmívá se Markéta Rejlková.