Její hlavní dominantou je akvárium s tisícem neonek a pěti tisíci litry tekutiny, která spíš než vodu připomíná černý čaj.

„Odpovídá známému a častému typu biotopu v povodí Amazonky. Jedná se o měkkou a kyselou vodu s vysokým obsahem tříslovin, huminových kyselin a dalších látek rostlinného původu, které dávají vodě tmavou barvu. Nejznámější černou řekou je Rio Negro, kde žijí právě i neonky," informovala mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Mezi prvními návštěvníky této expozice byla i Petra Honová z Jistebníku.

„Tipla bych si, že je jich v akváriu tak dvě stě. Jsou tady nejzajímavějším obyvatelem, překvapili mě ale i pavouci," řekla mladá žena.

Mluvčí Kalousková dále doplnila, že kromě rybích obyvatel se mohou návštěvníci znovu těšit i na zástupce drápkatých opic – rodinu tamarínů pinčích, výše zmíněné velké pavouky sklípkany či drobné šípové žáby dendrobátky neboli pralesničky.

K TÉMATU: 

V sobotu se koná Den pro antilopu Antilopa Derbyho
Návštěvníci ostravské zoo se dnes také mohou seznámit s antilopou Derbyho. Antilopí program se uskuteční od 10 do 17 hodin. Zájemci si budou moci na místě zakoupit nejrůznější prodejní předměty s motivem antilop. Veškerý zisk z prodeje poputuje na záchranný program.

„Jedná se o největší a zároveň nejohroženější antilopu světa. Žije v Senegalu, a to v počtu menším než dvě stě kusů. Ostravská zoo se angažuje v boji o její záchranu," přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková. Děti se dozvědí aktuální novinky ze Senegalu, bude pro ně připraveno malování na obličej, kreslení na chodník, omalovánky a tetování. „Akci již počtvrté organizuje sdružení Derbianus CSAW, které se angažuje v záchraně této antilopy. Ohrožena je nejvíce pytláctvím a úbytkem životního prostoru v důsledku rozšiřování zemědělských oblastí," sdělila Kalousková. 

Dvě mláďata axisů se už připojila ke stádu

Axis indický

Ve výběhu Indie zblízka v ostravské zoologické zahradě se narodily dvě samičky axisů, které už můžete vidět s ostatními členy stáda. První dny po narození byste ale mláďata ve výběhu hledali jen těžko. „Několik dní bývají oddělena od stáda a choulí se v trávě, pravděpodobně proto, aby se ukryla před predátory," sdělila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Pokud se na mláďata nejpestřeji zbarvených jelenů přijedete podívat do konce září, můžete se zapojit do soutěže Putování s nejkačkou a získat tak hodnotné ceny. Do soutěže je zahrnuto celkem dvacet míst v kraji, které byly podpořeny penězi EU.

„V zoo byl z evropských peněz financován projekt výstavby návštěvnického centra s restaurací, jehož součástí byla i úprava rozlehlého přírodního výběhu Indie zblízka pro vzácné indické kopytníky," dodala Kalousková. U vstupu do zoo získáte herní kartu se speciálním kódem, který vložíte na stránky nejkačky a můžete vyhrát. Hraje se o kvalitní fotoaparát nebo tablet. 

Premiérová mláďata

Mláďata slípky šedohlavé 
V ostravské zoologické zahradě se nedávno rovněž podařil první odchov potomků páru slípek šedohlavých. Narodila se v jedné z pěti voliér ptáků Tibetu a Číny. 
Podle tiskové mluvčí zoo Šárky Kalouskové s odchovem mláďat tohoto druhu tradičně pomáhají i starší sourozenci. V tomto případě mají ale ptáci, kteří jsou v dospělosti nápadní sytě modrým zbarvením, smůlu jelikož jsou první, musí si vystačit sami.