Do manželství se lidé v posledních letech derou stále více a více také u nás v regionu. A přebíjejí zažité zvyky, že „když už, tak na radnici“. Popřípadě v kostele. Několik svateb ročně se uskuteční například v ostravské zoologické zahradě, kde jsou podmínky omezené, a na oblibě získává také nejnavštěvovanější turistická atrakce v kraji. V Dolních Vítkovicích chtějí lidé hostiny i samotné obřady.

„Nejčastěji je zájem o Staré koupelny nebo Kompresorovnu. Bohužel z bezpečnostních důvodů, byť by o to lidé stáli a ta čísla mnohonásobně vzrostla, není možné sezdávat ani pořizovat svatební fotky na Bolt Tower,“ říká mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková.

Konkrétně v Moravské Ostravě, kam areál spadá, se v roce 2015 konalo zhruba sto svateb, letos o třicet víc. A obřadní místnost Nové radnice už zdaleka není jediné volené místo. „Zájem je o Komenského sady, Hotel Imperial nebo radniční věž,“ informuje mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

TIP PRO ROMANTIKY

Netradičním požadavkům dominuje Landek, který je sice v Petřkovicích, ale jejich matričním úřadem je právě Moravská Ostrava. „Svateb přibývá, jednoznačně,“ přikyvuje ředitel hornického muzea Lumír Plac. „Letos jsme jich měli nejméně padesát. Někteří lidé stojí skutečně o netradiční prostředí oddávali jsme pár třeba v Kompresorovně, ale i romantiky na ostrůvku u slepého ramena řeky Odry,“ nabízí Plac jedno z příjemných zákoutí na Ostravsku.

Kde ještě se čas od času objeví kolona svatebčanů? Třeba v Mlýně vodníka Slámy v Háji ve Slezsku, v Třebovickém Mlýně, na Lysé hoře nebo třeba i pár metrů za hranicemi na zámečku v polských Chalupkách.

Počet sňatků ale není automaticky vyšší všude. „Jejich počty jsou za poslední roky zcela vyrovnané,“ říká třeba Martina Gavendová z nejlidnatějšího ostravského obvodu. Na Jihu se zde navíc dočasně po dobu rekonstrukce obřadní síně oddává primárně v Komorním klubu.