„Silvestrovský ohňostroj pořádá městský obvod pořádá před slezskoostravskou radnicí. Uskuteční se 31. prosince ve 24.00 hodin. Slavnostní atmosféru umocní reprodukovaná hudba, která bude hrát již od 23.30 hodin,“ píše se na stránkách Slezské Ostravy.

V nejlidnatějším obvodě Ostravy, v Hrabůvce, se bude konat tradiční obří pyrotechnická show Na Nový rok. Už od 15 hodin budou na náměstí Ostrava-Jih otevřené všechny stánky k zpříjemnění čekání a novoročních setkání před zahájením Novoročního ohňostroje, který bude odpálen z kruhového objezdu v Ostravě-Hrabůvce v 18 hodin a nabídne podmanivou patnáctiminutovou show, jejíž dynamický hudební podkres bude v daný čas živě vysílat mediální partner akce Rádio Čas. Každý si tak může na mobilu naladit melodie a mít dokonalý zážitek i ve větší vzdálenosti od samotného ohňostroje.

Ohňostroj v Hrabůvce má velkou tradici i oblibu.
Ostrava uvidí dechberoucí ohňostroj. Kulové pumy se rozprsknou na 150 metrů

Vzhledem k náročnosti akce dojde k omezení individuální i městské hromadné dopravy. V době od 17.15 do 19 hodin bude vyloučena autobusová doprava v oblasti ulic Dr. Martínka a Horní, tramvaje zde neprojedou od 17.55 do 18.20 hodin. Současně před konáním ohňostroje vypraví Dopravní podnik Ostrava (DPO) posilové spoje.

Karvinsko

Prvním městem v okrese, které přivítá rok 2023 světelnou show, bude Havířov. Silvestrovsko-novoroční ohňostroj v Havířově odstartuje 1. ledna 2023 15 minut po půlnoci za hudebního doprovodu v Centrálním parku. Obyvatelé Karviné se mohou i letos těšit na Novoroční ohňostroj, který budou sledovat v neděli 1. ledna od 18.30 hodin třeba ze Zámeckého parku ve Fryštátě.

Vandal na ostravské zastávce, záběr z videa.
Demolice zastávky v Ostravě v přímém přenosu. Běsnění mladíka zachytily kamery

V Orlové se novoroční obloha rozzáří rovněž v neděli 1. ledna od 17 hodin. Ohňostroj  mohou lidé sledovat na Náměstí 28. října. A ve stejnou dobu budou nebe nad řekou Olší sledovat obyvatelé Českého Těšína. Ohňostroj se bude odpalovat od Kulturního a společenského střediska Střelnice.

Novojičínsko

Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát přivítá město Nový Jičín nový rok 2023 ohňostrojem, který se uskuteční 1. ledna v 18 hodin na Masarykově náměstí.

Ve stejný den, jen o hodinu dříve osvítí potemnělou novoroční oblohu světla ohňostroje v Kopřivnici. Novoroční ohňostroj bude odpálen v 17 hodin z areálu Tatra Trucks poblíž budovy radnice. Předcházet mu bude koncert zpěvačky Kaczi v sadu E. Beneše. Novoroční program odstartuje v 16 hodin před Ringhofferovou vilou.

„Pro sledování ohňostroje doporučujeme louku za Ringhofferovou vilou či prostor za městským úřadem. Žádáme příchozí, aby nevstupovali do areálu Tatra Trucks,“ uvedli organizátoři z Kulturního domu Kopřivnice.

Laserová show ve Vítkově

Na Opavsku noční oblohu prozařují poslední den v roce zejména ohňostroje individuální, co se těch „oficiálních“ městských týká, tak v tomto roce bude na Opavsku spíše tma. S jednou jedinou výjimkou, a tou je Vítkov, kde se tradiční oslavy ponesou v netradičním duchu. Místo klasického ohňostroje rozsvítí nebe nad náměstím barevná laser show s mlhovým systémem.

Pohled na centrum města z vyhlídkového kola, 28. prosince 2022, Ostrava.
To se prostě neomrzí. Podívejte se, takto vypadá Ostrava z vyhlídkového kola

„Celý světelný efekt doplní ohňové a pyrotechnické prvky. Nebude chybět ani hudební dokreslení,“ prozradil starosta Jakub Cihlář. Hudební program s občerstvením bude na náměstí připraven 31. prosince už od 14.30 hodin a úderem 17. hodiny se spustí zmíněná show, která bude trvat patnáct minut.

Některá města šetří

Naopak v Opavě ani Hlučíně se lidé ani letos ohňostroje nedočkají. A stejně to bude třeba v Krnově, kde město silvestrovský ohňostroj nepořádá ani letos. „Už před mnoha lety ho nahradil ohňostroj u příležitosti rozsvícení vánočního stromu na začátku adventu," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Dvě největší města ve frýdecko-místeckém okrese nechala obyvatele, aby si tradiční světelnou a bouchající parádu na Nový rok 2023 zorganizovali ve vlastní režii. Rozhodla se tak s ohledem na šetření, ekologii i domácí mazlíčky.

„Letos jsme ho na 1. ledna 2023 nezajišťovali z ekonomických, ale také ekologických důvodů. Ušetřené finance zůstávají v rozpočtu,“ informovala Jana Musálková Jeckelová, mluvčí magistrátu, jenž v souvislosti právě s ohňostrojem v předešlých letech probíral i jeho možné přesunutí na silvestrovský či novoroční podvečer.

Hudebnice, zpěvačka a písničkářka Kaczi.
Beskydskou písničkářku Kaczi po koncertech na horách čeká vystoupení v kostele

Ale ani v Třinci podle mluvčího města Stanislava Cieslara nechtělo vedení magistrátu investovat do ohňostroje. „Je to jak v rámci šetření, tak ekologie.“ A na neoficiálním třineckém facebooku „bez cenzury“ se objevila výzva Jarouše Kalety, aby si obyvatelé udělali vlastní: „Čím více lidí a pyrotechniky, tím větší Silvestr!“.

Frýdlant nad Ostravicí o tuto tradici občany neochudí, pozval je na neděli 1. ledna 2023 ovšem nikoliv na běžné místo ke kruhovému objezdu, nýbrž na parkoviště před kulturním domem. Program pro potrvá od 17:30 do 18:30, odpálení bude úderem šesté. „Hrníčky s sebou, bude čaj a svařené víno,“ upozornili organizátoři.