Veřejnou knihovničku s desítkami knih nejrůznějších žánrů včera dopoledne otevřely dvě fotbalové legendy Antonín Panenka s Karolem Dobiašem. Knihobudka, umístěná ve venkovním atriu Nová Karolina Parku v centru Ostravy, má sloužit všem kolemjdoucím, kteří budou mít chuť se do něčeho „začíst" a zase jít dál. Pečovat o ní bude společnost PASSERINVEST GROUP, která ji v rámci neziskového projektu KnihoBudka takzvaně adoptovala.

I S PODPISY

Několik publikací včera nové knihobudce věnovali i její fotbaloví „patroni". Oba se rozhodli pár knih podepsat a uložit je do ní mezi ostatní. „Dodal jsem čtyři knihy, a až pojedu přes Ostravu, rád se u knihobudky zastavím," řekl Deníku Karol Dobiaš s tím, že doufá, že ta ostravská v centru o své knihy časem nepřijde.

To Antonín Panenka obavy ze „zmizení" knih nemá. „Myslím, že kultura našeho národa až tak nízká není. V pražském BB Centru nová knihobudka funguje bez problémů. Doufám, že se i v Ostravě najdou slušní lidé, kteří tento projekt podpoří," komentoval její otevření autor legendárního „vršovického dloubáku", jímž rozhodl v penaltovém rozstřelu s týmem SRN, že jsme se v roce 1976 stali fotbalovými mistry Evropy. „Přiznávám, že nejsem moc velký čtenář, ale když už něco čtu, tak to jsou detektivky," dodal Antonín Panenka.

ZELENO-MODRÁ BUDKA

Knihobudka se nachází u vstupní brány směrem do historického jádra Ostravy, kudy denně projdou tisíce lidí. Podle Kristýny Samkové ze společnosti PASSERINVEST GROUP se projekt snaží podpořit nejen literaturu a čtení, ale i neziskovou organizaci Anima Iuventutis, o které se návštěvníci dočtou více na jedné ze stran nové knihobudky.

„Ať budce dveře vrzají, ať se v ní točí hodně knih, a ať mladí znovu objeví tu touhu vzít knihu do ruky. Ať se spojí to, co je staré a historické, s tím, co je nové a obohacující," popřál na závěr včerejší akce Kamil Strak, kněz z farnosti Stará Ves nad Ondřejnicí a předseda neziskové organizace Anima Iuventutis další ostravské knihobudce.