Problémy s odtokem vod z rybníka a postupný úpadek rybničních hrází byly impulz, který už v roce 2007 donutil přemýšlet Novou Ves o nákladné investici a hledání mecenáše.

Osm set metrů odvodňovacího potrubí, odbahnění všech tří rybníků, rekonstrukce hrází, obložení břehů lomovým kamenivem a vybudování samostatných vtoků a odtoků z jednotlivých rybníků, aby konečně mohly fungovat samostatně. To vše bylo nutné provést a náklady se nakonec vyšplhaly na 9,71 milionu korun.

„Před čtyřmi lety jsme předložili společnostem Diamo, odštěpný závod Odra, a AWT Rekultivace hotový projekt a povolení s dotazem, zda by se revitalizace dala uhradit z těchto finančních prostředků ministerstva financí určených pro zahlazování následků po hornické činnosti v Nové Vsi,“ popsal Ostravskému týdeníku starosta Nové Vsi Tomáš Lefner, co předcházelo dohodě ze září 2016. Od té chvíle byla revitalizace novoveských rybníků, které má dnes od magistrátu ve správě městský obvod, plně v rukou Diama.

V závěru předminulého roku nakonec zakázku získala firma Talpa-RPF a loni se jala rybníky zkrášlovat a navrátit jim jejich funkčnost. Pro novoveské občany rybníky nikdy nebyly jen neudržovanou částí přírody, proto radnice oslovila známého ostravského architekta Ondřeje Vysloužila, aby revitalizaci prostoru „zastřešil“ posezením a zázemím.

PŘIJĎTE SI ZARYBAŘIT

„Prostor byl doplněn o zázemí rybářského spolku, molo, hrací prvky a byly provedeny úpravy veřejného prostoru,“ přiblížil starosta Lefner úpravy za další 3,47 milionu korun. Ty hradilo město. O další úpravy se pak postarali ještě tamní dobrovolní hasiči.

Rybníky tak znovu září novotou a lidé z Nové Vsi u nich zase mohou trávit volný čas. Stejně jako před padesáti lety, kdy se v tamní restauraci Na Balkáně sešli členové oddílu české házené a rozhodli se založit zájmový rybářský kroužek.

Mimochodem, první chytání dovezených ryb tehdy začalo v létě roku 1970. A obdobná akce pro veřejnost se na revitalizovaných rybnících chystá už na 25. srpna, kdy se zde bude konat tradiční Bartolomějský krmáš. Radnice plánuje u té příležitosti rybníky slavnostně otevřít a příchozím i amatérům umožní rozvinout pruty a zarybařit si!