„Pan ministr Chalupa přijede do Ostravy na jednodenní návštěvu, podrobnější plán se teprve dolaďuje,“ sdělila Ilona Chalupská, ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva životního prostředí.

Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej bude chtít s ministrem probírat klasické záležitosti, které město trápí – tedy zejména problematiku špinavého ovzduší, které v uplynulých dnech opět dusilo Ostravany.

„Budu chtít probírat zdejší problémy jako s každým ministrem životního prostředí, který kdy do Ostravy přijel,“ poznamenal Madej.

>> POSTŘEH IVY HAVLÍČKOVÉ

Chystejte chléb se solí

Do Ostravy přijede v pondělí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. To je prima, říkám si. V Praze na nás, město tři sta padesát kilometrů daleko, nezapomněli. Ministr se bude určitě zajímat o to, co nás v Ostravě trápí. Uvidí ty stovky továrních komínů, které nás zahlcují prachem, na vlastní oči. Doufám, že mu naše problémy nebudou lhostejné. A zasadí se o to, aby se schvalování důležitých zákonů pro ochranu životního prostředí pohnulo rychleji kupředu. Možná by mohl pustit i nějakou tu kačku ze státního rozpočtu navíc a poslat ji štandopede k nám na nějaký dobrý projekt, který by pomohl zbavit se Ostravě přívlastku černá.

Co mě ale zneklidňuje, je skutečnost, že je to už čtvrtý ministr životního prostředí, který za poslední rok do našeho města přijel. Po ministru Dusíkovi, který se tu zastavil v únoru 2010, to v minulém roce zvládli i Bízková a Drobil. Žádný z nich ale v úřadě dlouho nepobyl. Stihli sice nějaké změny k lepšímu naslibovat, ale na jejich realizaci už, i kdyby to mysleli vážně, neměli čas. Tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát.