Dva zvukové detektory se nacházejí na zastávce Důl Odra v Ostravě-Přívoze, tři jsou na Frýdlantských mostech a dva na zastávkách Karolina v centru Ostravy. Vše zatím běží ve zkušebním provozu.

„Na rozdíl od kamery, která sleduje pouze jeden směr, zvukový detektor zachytí zvuk ze širšího okolí. Tato technologie dokáže v reálném čase detekovat a reagovat na řadu nebezpečných situací,“ uvedl ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.

Samotný zvuk se nenahrává, neukládá ani nepřenáší. „Není to nahrávání nebo přenášení hovorů,“ zdůraznil vedoucí úseku operačního a krizového řízení Městské policie Ostrava Aleš Toman s tím, že v případě detekce podezřelého zvuku strážníkovi na operačním pracovišti vyskočí na obrazovce informace o události. Na místo tak může být vyslána nejbližší hlídka.

Fotogalerie: Strážníci v Ostravě budou disponovat moderním kamerovým systémem

„My ten zvuk vůbec nedostaneme, dostaneme jen impuls, že byl detekován nadefinovaný zvuk,“ zdůraznil Toman. Pokud se zkušební provoz osvědčí, bude systém rozšířen i do dalších vytipovaných lokalit.

Městská policie využívá kamerové systémy od roku 1996. V současné době čítají 944 kamer, z nich 612 sleduje veřejná prostranství, zbylých 332 snímá dopravní uzly. „Zajištění bezpečnějšího města je pro nás prioritou. Městský kamerový systém nesčetněkrát prokázal svou přínosnost,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Strážníci od začátku roku testují i další novinku – tři osobní záznamová zařízení s on-line přenosem. Aktivují je samotní strážníci. Obraz a zvuk se přenáší na operační pracoviště, záznamy jsou viditelné i dalším složkám integrovaného záchranného systému. Informace z místa události jsou tak využitelná například i pro hasiče nebo záchranáře.

„Pokud se zařízení osvědčí, chtěli bychom pořídit další,“ uzavřel Plaček.