Tento malý samotář s převážně noční aktivitou, zdržující se v korunách stromů, a velikostí srovnatelný s králíkem, není novým druhem jen pro ostravskou zoo. Tajemný noční savec není chován v žádné evropské a pravděpodobně ani světové zoo (mimo Afriku).

Zoo Ostrava se v říjnu podařilo získat dva páry těchto zvířat. Jeden je k vidění v noční expozici v Pavilonu evoluce, druhý pobývá v chovatelském zázemí. Ve volné přírodě se vyskytují v lesích západní Afriky, obratně běhají a skáčou ve větvích. V jejich jídelníčku převládají hlavně listy.

Daman pralesní prozatím nepatří k ohroženým druhům, ale existuje vážná obava o jeho budoucnost, a to s ohledem na rozsáhlé kácení lesů a na stále narůstající lov pro maso. Pokud chov v lidské péči zvládne, zoo tak bude moci zabránit případnému riziku vyhubení tohoto jedinečného savce.

Kromě nového obyvatele Damana pralesního chová ostravská zoo od roku 2009 dalšího vzácného zástupce rodu, a to damana stromového (na snímku níže).

close Daman stromový. info Zdroj: Zoo Ostrava, Pavel Vlček zoom_in

Ačkoliv byl chován v několika zoo Evropy, je dnes tento druh k vidění pouze v Zoo Ostrava v expozici Noční Tanganika.

„U tohoto druhu jsme zaznamenali chovatelský úspěch v podobě čtyř odchovaných mláďat. Věříme, že získané zkušenosti v chovu damana stromového budeme moci do značné míry využít i u damanů pralesních," popisuje Jiří Novák, vedoucí zoologického oddělení.

Ostravští chovatelé založili také pracovní skupinu pro damany v Zoo Ostrava. Tím, že se tato zvířata chovají jen v Zoo Ostrava, budou pečlivě zaznamenávat získané zkušenosti z chovu a sdílet je na domácí i mezinárodní půdě.