O tom, zda toto pro předsevzetí doslova magické datum skutečně funguje a zda splníme, co si v tento den slíbíme, hovoříme s ostravskou psycholožkou Katarínou Žiakovou z Polikliniky AGEL Ostrava.

Nový rok je pro mnohé jakousi magickou hranicí, ke které se někteří lidé upnou se svými sliby, týkajícími se většinou neřestí jako kouření, alkoholu, nedostatku pohybu. Proč?

Nový rok, stejně jako i celé období Vánočních svátků, přímo vybízí k tomu, abychom se poohlédli a řekli si, co se nám v uplynulém roce povedlo, na co můžeme být pyšní a naopak co bychom mohli změnit nebo dělat jinak. Ale spoléhat se na to, že nám v tom pomůže nějaká magická síla, by bylo poněkud zavádějící.

Jaké jsou tedy nejsilnější motivace pro podobná předsevzetí?

Obávám se, že mnohdy jde spíše o naše přání než skutečná předsevzetí. Obecně, z hlediska dosažení dlouhodobých cílů jsou silnější naše vnitřní motivace. Rozhodnout se pro změnu pro naše vlastní uspokojení, vlastní vyrovnanost, ne proto, abychom se stali lepšími v očích někoho druhého.

Jak taková předsevzetí pro sebe formulovat, abychom měli jakousi berličku pro chvilky, kdy máme pocit, že selžeme?

Hlavní je si uvědomit, že takové chvilky přijdou určitě. Je potřeba je předvídat a naučit se jim vyhýbat. A když nás nutkání vrátit se ke starým způsobům láká, dokázat se zastavit a zeptat se samého sebe: opravdu mi to stojí za to, opravdu mi to pomůže a v čem? Je důležité vydržet a nevzdat se při prvním zaškobrtnutí.

Jak se selhání vyvarovat?

Dobré je mít nějakého „sparing" partnera, někoho na koho se právě v té kritické chvilce můžeme obrátit, kdo nás podpoří a povzbudí. Nejhorší je vyměnit jeden návyk za jiný.

Kolik procent těch, co od Nového roku přece s něčím začnou, to nakonec nevzdá a vydrží?

Někde jsem četla, že po Novém roce většina fitcenter hlásí nárůst klientů, který se ale rychle srovná na předchozí úroveň. Z části to asi souvisí s tím, co jsem říkala na začátku, že naše předsevzetí často zaměňujeme za přání. Předsevzetí od nás vyžaduje změnu myšlenkového nastavení a značné úsilí.

Má tedy vůbec smysl dávat si novoroční předsevzetí?

I když možná většina novoročních předsevzetí skončí brzy v zapomnění, nevylívala bych vaničku i s dítětem. Už tím, že o nějakých změnách a cílích uvažujeme, posouváme své mentální nastavení a stáváme se připravenější pro to, začít skutečně něco dělat.