„V rámci rozvoje sportovní infrastruktury ve městě jsme se rozhodli pro vypracování studie, abychom definitivně zjistili, zda je varianta výstavby většího fotbalového stadionu na Bazalech realizovatelná. Vnímáme, že stávající zázemí městského stadionu není vyhovující, má prostorové, technické i další limity. Víme také, že majitel fotbalového klubu i jeho fanoušci by se rádi na Bazaly vrátili,“ informoval ve středu primátor Ostravy Jan Dohnal (ODS) nedlouho poté, co na základě rozhodnutí rady města Deník zveřejnil nečekanou zprávu.

Baník Ostrava je vidět na každém rohu. A nejen v Ostravě.
Baník sem, Baník tam, Baník, kam se podívám

Klub iniciativu radních přijal pochopitelně pozitivně, a to z několika důvodů. „Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že bez moderního fotbalového stadionu odpovídajícího požadavkům doby se neobejdeme,“ řekl na dotaz Deníku mluvčí Baníku Ostrava Marek Lorenc s tím, že na městském stadionu ve Vítkovicích jsou Baník a jeho fanoušci prostorově a dispozičně limitováni a už při nadprůměrných návštěvách se neustále potýkají s neřešitelnými logickými problémy, které klubu svazují ruce nejen v rozvoji.

Vizualizace fotbalového stadionu na Bazalech z roku 2012.
Baník zpátky na Bazalech? Ostrava prověřuje, jestli se tam vejde nový stadion

„Objektivně se jedná o stadion, který byl projektován primárně pro atletiku, stejně tak jde o jediný stadion s atletickou dráhou v naší fotbalové lize. Kvitujeme, že studie proveditelnosti dá minimálně odpověď na to, zda má vůbec smysl se projektem seriózně Bazalů zabývat,“ uvedl Lorenc, aniž by komentoval případné následné kroky a zejména otázku, kdo by nový stadion financoval.

Je totiž zřejmé, že město nový stadion samo nepostaví, očekává se, že minimálně z poloviny by se na něm musel finančně podílet majitel klubu ze Slezské Ostravy Václav Brabec. Ten ale při setkáních nejen s fanoušky opakovaně říká, že problém nejsou peníze, ale lokalita, respektive pozemky.

Půjde to? Rozhodne architekt, který stadion nakreslil

Studie, která možnost návratu ligového fotbalu na Bazaly buďto podpoří, nebo definitivně vyloučí, má být hotová do poloviny dubna a vyjde na necelých 1,5 milionu korun bez DPH. Pro město ji zpracuje architektonická kancelář Projektstudio, která už před dvanácti lety navrhla dílčí projekt nového stadionu právě na tomto místě.

Hokejisté Poruby se vracejí do zrekonstruované RT Torax Areny. Slavnostního znovuotevření se zúčastnil s porubskými hokejisty také primátor Ostravy Jan Dohnal.
OBRAZEM: Poruba je doma v novém, plocha jako v NHL. Co novinky a cena?

„Dělali jsme původní studie a máme k tomu z Ostraváků nejvíce informací, nabídli jsme proto i nejlepší cenu na zpracování elaborátu, šli jsme do toho s celou vervou,“ řekl pro Deník architekt David Kotek z Projektstudia, podle něhož bude mít studie realizovatelnosti několik fází. „Budeme kalkulovat i s možným zakomponováním stávajícího projektu akademie, řešit technologie a otázku, jak ušetřit městu peníze, ne co nejvíce proinvestovat,“ zdůraznil Kotek.

Martin Lukeš.
Lukeš: U standardek se vše maže, chování Baníku je skandální. Hapal mě překvapil

Jedním z klíčových bodů studie pro Bazaly bude i otázka dopravy. „Až bude studie, která tyto okolnosti popíše, hotová, pak můžeme sednout ke stolu a hovořit o tom, zda tam stadion skutečně chceme, nebo ne,“ uvedl Kotek v reakci na objevující se názory, že by šlo tak trochu o zmařenou investici před čtyřmi roky dokončeného projektu pro regionální fotbalovou akademii a klubovou akademii Baníku. Město za přestavbu zaplatilo 320 milionů korun.

Rozhodl pro akademii. Co říká o možném stadionu?

Mužem, jenž před lety rozhodl o tom, že z Bazalů, které už tou dobou byly v majetku města, bude zázemí pro fotbalové talenty, byl náměstek primátora pro sport Martin Štěpánek (ODS). Tehdejší radní jej pak podpořili. „Ať si to město prověří, jestli se situace nezměnila, nemám s tím problém. Moc tomu ale nedávám,“ řekl Deníku Štěpánek, který se před časem stáhl z politiky. A vysvětlil důvody svého postoje. „Podloží bylo problematické, velikost místa byla problematická, byly například i přesně dané předpisy pro hasiče v podobě obslužné komunikace kolem celého objektu, to vše hrálo proti tomu místu. Ne že by to nešlo technicky, ale náklady by byly tak obrovské, že by se to nevyplatilo,“ vysvětlil do detailu. A také zmínil, že by městu zbyl stejně velký atletický stadion ve Vítkovicích.

Ilustrační foto PČR
Tragický pád z mostu v Ostravě stál život nezletilou dívku

„Pokud někdo chce stadion anglického typu bez dráhy, je lepší ho postavit na zelené louce nebo někde, kde už je přivedena infrastruktura – vezměte si parkování: pro jedno patro není nikde dost velká plocha, a pokud se budeme bavit o parkovacím domě, v dnešních cenách jste na částce, za kterou na Bazalech vznikl celý stávající projekt akademie,“ zavzpomínal Štěpánek, na základě čeho tehdy město rozhodlo.

Každé vedení města podle něj má prioritu, za kterou jde. „A nám to tehdy zkrátka nedávalo smysl. Ale jak říkám, nemám nic proti novému prověření a posudkům. To už mi ale přijde rozumnější dotáhnout halu pro míčové sporty nebo hokejovou arénu, která nám už taky stárne,“ zmínil další dva diskutované ostravské projekty v oblasti sportu.

Někdejší primátor: Tehdejší investice by byla zmařena

„V roce 2016, když se o rekonstrukci stadionu Bazaly a o jeho přestavbě na tréninkové centrum mládeže rozhodovalo, tehdejší náměstek pro sport Martin Štěpánek za ODS operoval existencí posudku, podle kterého by případná rekonstrukce Bazalů pro potřeby prvoligových a mezinárodních zápasů dle regulí FAČR a UEFA byla prakticky nemožná, respektive ekonomicky nesmyslná. Nemyslím, že by se po osmi letech mohlo dojít k diametrálně odlišným závěrům,“ je přesvědčen tehdejší primátora za ANO Tomáš Macura (dnes Jdeto!!!)

Ilustrační snímek - seberkilo, 10. února 2024, Ostrava.
Našli jste „rychlé prachy“ v ulicích? V Ostravě úřaduje tajemný dárce bankovek

Ani podle něj nejde jen o samotný stadion, ale i o parkování a dopravní obslužnost. „Každopádně, současná přestavba Bazalů pro dnešní účel byla dokončena teprve v roce 2019, stála cca 320 milionů korun a tyto investice by byly, v případě realizace jiného projektu, v rozhodující míře zmařeny,“ míní někdejší primátor, bližších komentářů se ale kvůli nedostatku interních informací o stávajícím záměru města zřekl.

Architekt David Kotek tyto pohledy vnímá, staví je ale do jiného světla. „Bazaly jsou historická identita Baníku. Je to skvělá šance nejen pro náš ateliér, ale zejména pro Ostravu. Kdo tam stadion chce vidět, ten ho tam vidí, kdo ne, nemusí. Mým úkolem je zjistit, jestli ho tam prostě a jen lze postavit,“ vysvětlil.

Hromadná nehoda u Domu energetiky si vyžádala šest zraněných.
Nedal přednost. Následky? Šest zraněných při nehodě u Domu energetiky v Ostravě

Co vzkázal kritikům? „V Ostravě se neustále někomu vyrvává identita, ustupovalo se těžbě, bouralo se, je třeba to tomu městu vrátit, vidět ho růst a konečně do toho jednou vložit i trochu srdce. Nestavěl bych to do roviny, že tam vznikl nějaký fotbalový projekt, a teď to má být jinak. Město přece pořád jednalo ve shodě, kdyby ne, jsou tam byty. Ale územní plán se nezměnil, je tam rezerva a počítá se tam s fotbalem. A jestli se tam budou za míčem zase prohánět chlapi před lidmi, no tak haleluja,“ shrnul Kotek.